2018թ. հունվարի 16-ին Ռուսաստանի Դաշնության Տամբովի մարզի Միչուրինսկ քաղաքի երկաթուղային կայարանում փորձել են առեւանգել ինձ:
Հիմք ընդունելով նախորդ ամիսներին «Սյունյաց երկիր» թերթի ու նրա խմբագրի հանդեպ կատարված բազում անօրենություններ, ե՛ւ ՌԴ ոստիկանությանը, ե՛ւ Հայաստանում հայտարարել ենք, որ առեւանգման փորձը կարող էր պատվիրել Սյունիքի մարզպետ Վահե Հակոբյանը:
Դրանից անմիջապես հետո նա իր ենթակա դպրոցների տնօրեններին, նաեւ այն տիկնոջը, ում կասկածում ենք Տամբովի հանցագործությանն առնչակից լինելու մեջ, պատվիրել է դիմումներ գրել թերթի խմբագրության եւ խմբագիր Սամվել Ալեքսանյանի դեմ:
Այդ դիմումների հիման վրա ոստիկանության Կապանի բաժնում հարուցվել են քրեական գործեր:
Քանի որ քրեական գործերի պատվիրատուն ակնհայտորեն մարզպետ Վահե Հակոբյանն է, քանի որ Սյունիքում նրան նախեւառաջ ընկալում են իբրեւ մարզի իրավապահ կառույցների ղեկավար, խնդրել ենք ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանին՝ թերթին առնչվող քրեական գործերի նախաքննությունը տեղափոխել հանրապետության մեկ այլ մարզ՝ օբյեկտիվ ու անաչառ քննություն ապահովելու նպատակով:
Այդ հարցով խնդրել ենք նաեւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի միջնորդությունը:
Սյունիքում տեղի ունեցող զարգացումների մասին տեղյակ ենք պահել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին եւս:
Հարգելի պարոն Սվիտալսկի
Սույն դիմումով Ձեր ուշադրությունն ենք հրավիրում Սյունիքի մարզում տեղի ունեցող հակասահմանադրական իրադարձությունների եւ մարզպետի պաշտոնը զբաղեցնող մարդու հանցավոր պահվածքի վրա:
Հատկապես ուշադրություն ենք հրավիրում վերջին տասը ամսում «Սյունյաց երկիր» թերթում եւ syuniacyerkir.am կայքում Վահե Հակոբյանի ապօրինի գործողությունները լուսաբանող հրապարակումների վրա:
Եվ այդ ընթացքում նա իր պաշտոնեական դիրքն ու Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի հնարարվորություններն օգտագործել, բազում չարագործություններ է կատարել թերթի գործունեությունը կազմալուծելու, թերթի լրագրողների օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու, խոսքի ազատությունը մարզում ճնշելու համար:
Տեսնելով, որ ձախողվում է թերթը փակելուն միտված բոլոր ձեռնարկումներում, նա դիմել է ամենաստոր եւ նողկալի քայլի՝ իր ենթակաների միջոցով անհիմն եւ կեղծ հաղորդումներ ներկայացնելով իրավապահ մարմիններին, որոնց հիման վրա էլ քրեական գործեր են հարուցվել:
Սույն դիմումով խնդրում ենք ծանոթանալ նաեւ այդ քրեական գործերի նախապատմությանը, ինչը կբացահայտի դրանց շինծու եւ պատվիրված բնույթը, ինչը կբացահայտի միջնադարյան ինկվիզիցիայի օրենքներով ապրող Սյունիքի առօրյան:
1 փետրվարի 2018թ.