Հայաստանում պատրաստվում է հեղաշրջում. Փոլ Քրեյգ Ռոբերթս
Ճշմարտություն, որի մասին լռում են: Պոլ Կրեյգ Ռոբերտս – ամերիկյան տնտեսագետ, քաղաքական և տնտեսական մեկնաբան: Պատվո լեգեոնի շքանշանի ասպետ, հանրապետական, ԱՄՆ Նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանի աշխատակազմի տնտեսական քաղաքականության հարցերով ֆինանսների նախարարի /1981-1982թթ./ նախկին օգնական: ԱՄՆ-ում Պոլ Կրեյգ Ռոբերտսը համարվում է “ռեյգանական տնտեսական հրաշքի” գլխավոր ճարտարապետներից մեկը, շնորհիվ որի հնարավոր դարձավ երկիրը դուրս բերել ձգձգվող “ստագֆլացիայից”: Ռոնալդ Ռեյգանը և ֆինանսների նախարար Դոնալդ Ռիգանը բարձր գնահատեցին Ռոբերտսի մասնակցությունը 1981թ. տնտեսական վերածննդին խթանող “Հարկերի մասին օրենքին” ստեղծմանը: Այդ կապակցությամբ Ռոբերտսը ֆինանսների նախարարի կողմից պարգևատրվեց ’Meritorious Service Award’ մրցանակով ԱՄՆ-ի տնտեսական քաղաքականության մշակման մեջ բացառիկ ներդրում ունենալու կապակցությամբ: Երևանի աշխարհաքաղաքական ակումբի հեռուստաալիքին հայ հեռուստադիտողների համար Պոլ Ռոբերտսը տվեց բացառիկ հարցազրույց, որում վերջինս շոշափեց ինչպես ուկրաինական վերջին իրադարձությունները, այնպես էլ Հայատսանում տեղի ունեցող դեպքերը: Ներկայացնում ենք Հայաստանին վերաբերվող հարցազրույցի առաջին մասը: Այլընտրանքային կարծիքին արժե ունկնդիր լինել: Բոլորս գիտենք ԱՄՆ պաշտոնական դիրքորոշումներիը Ուկրաինայի և Հայաստանի վերաբերյալ, սակայն արժե լսել Ռոբերտսի կարծիքը, որը փոքր ինչ այլ է, քան պաշտոնականը:
Հ. Գ. տեսանյութը հրապարակվել էր 2015 թվականին: