Հայ–իրանական հարաբերությունները սերտացնող միջոցառում
Սեպտեմբերի 28-ին Կապանում անցկացվեց իրանական մշակութային փառատոն։ «Առաջին անգամ նման փառատոն կազմակերպվեց երկու տարի առաջ։ Քանի որ հավանության արժանացավ կապանցիների կողմից, որոշեցինք դարձնել ավանդական, ինչը ևս երկու ժողովրդին մերձեցնելու մի տարբերակ է։ Պիտի ասեմ, որ մեր երկրից այս անգամ ավելի շատ ձեռներեցներ կային, քան նախորդ տարի, ինչը վկայում է, որ միջոցառումը մասսայականություն է վայելում», – «Սյունյաց երկրին» փոխանցեց Կապանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության գլխավոր հյուպատոս Մորթեզա Աբեդին Վարամին։
Փառատոնը վերապահությամբ կարելի է անվանել մշակութային։ Ըստ ամենայնի այն ցուցահանդես–վաճառք էր, քանզի հիմնականում ներկայացված էին պարենային ապրանքներ, ձեռքի աշխատանքներ, տարբեր տեսակի քաղցրավենիք, գորգեր, հուշանվերներ։ Առանձին տաղավար էր հատկացված մանուկներին։ Մատուցվում էր բուրավետ թեյ։ Ընդհանուր առմամբ՝ բազմազան տեսականին ներկայացված էր 25 տաղավարում, նաև կարելի էր ճաշակել իրանական ազգային ճաշատեսակներ։
Հաբիբ Դիդարը Թավրիզի իսլամական արվեստի պետական համալսարանի ցուցահանդեսների բաժնի կազմակերպիչն է, ով ներկայացրել էր կիրառական արվեստի նմուշներ, որոնք հետաքրքրություն էին առաջացրել այցելուների մոտ։
Առաջարկվող ապրանքների գները որոշակի ցածր էին այստեղի ապրանքների գների համեմատ։ Դրանով կարելի է բացատրել աշխույժ առևտուրը, որին ականատես եղանք։