Հայկական պարեր՝ հունական բեմում
Հունաստանի Սալոնիկ քաղաքում Ադրբեջանի, Ուկրաինայի, Սերբիայի եւ տեղի պարային խմբերի կողքին ազգային ավանդական եւ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված պարեր ներկայացրին  Սիսիանի «Գրանդ» եւ Մասիսի «Տավրոս» պարային խմբերը:
«Սիոֆ ավանդական պարերի» կազմակերպության նախաձեռնությամբ եւ «Հայ-Արտ» հայ-կանադական պրոդյուսերական կենտրոնի աջակցությամբ հուլիսի 8-ին եւ 9-ին նրանք մասնակցեցին կազմակերպված ավանդական պարերի միջազգային փառատոնին:
Ներկաներին արտասվելու չափ հուզել էր «Գրանդ» պարային համույթի «Մեկ դար» վերնագրված պար-բեմականացումը, որը ներկայացնում էր հայի՝ 100 տարի առաջ ապրած ցավը:
Սիսիանի «Գրանդ» պարային ակումբի սաները «Մեկ դար» վերնագրված պար-բեմականացման միջոցով հույն հասարակությանը ներկայացրին 100 տարի առաջ խաղաղ ու ստեղծագործ կյանքով ապրող ու արարող, սեփական երկիր շենացնող հայ ժողովրդի կյանքը, որը խաթարվեց թուրքի ոճրագործ ձեռքով: «Փորձել էինք պարի միջոցով ներկայացնել, թե 100 տարի առաջ ինչ կատարվեց քրիստոնյա մեր ազգի հետ: Պարի սկզբնամասում հայ կանայք հաց են թխում, թել մանում, երեխաների դաստիարակությամբ զբաղվում, խոտ հնձում, արտ ցանում... Հետո ջարդերի, կոտորածի մասին լուրը հասնում է խաղաղ բնակչությանը, եւ խուճապ է սկսվում, - ասում է «Գրանդ» պարային համույթի գեղարվեստական ղեկավար Արման Դավթյանը: - Պարի երկրորդ հատվածում արդեն հայի վերածննդի պահն է բեմականացված: Դատելով հանդիսատեսի հուզմունքից եւ հոտնկայս ծափահարություններից՝ կարելի է ասել, որ բեմականացումը միանշանակ հասանելի էր հանդիսատեսին»:
Մասիս քաղաքը ներկայացնում էր 23-ամյա հարուստ պատմություն ունեցող «Տավրոս» ազգագրական պարի համույթը: Ազգային ավանդական պարեր ու ժողովրդական երգեր ներկայացրին: «Աշխատեցինք մեր ավանդական պարերով ու երգերով հաճույք պատճառել մեր դարավոր հույն բարեկամներին, կարծում եմ՝ տեղացի հայերին եւ հույներին որոշակի հոգեւոր սնունդ փոխանցեցինք», - նշում է «Տավրոս» պարային համույթի գեղարվեստական ղեկավար Լյուդվիգ Պողոսյանը:
«Մեր երկու կոլեկտիվն այնպես ներկայացավ, որ մենք առաջին իսկ օրվանից բոլորի ուշադրության կենտրոնում էինք: Ավանդական պարերի միջազգային փառատոնի կազմակերպիչները օգոստոս եւ սեպտեմբեր ամիսներին եւս այսօրինակ փառատոնին մասնակցելու հրավեր կուղարկեն Հայաստան: Փառք ու պատիվ մեր երեխաներին, ովքեր կարողացան շատ պատշաճ կերպով ներկայացնել հայկական պարը, հայ մշակույթը», - ասում է «Հայ-Արտ» հայ-կանադական պրոդյուսերական կենտրոնի տնօրեն Արսեն Ավետիսյանը:
Մրցանակ եւ մասնակցության պատվոգիր ստացան բոլոր մասնակիցները:
Հայաստանը ներկայացնող պարային խմբերի ներկայացուցիչները մի քանի օր Հունաստանի ծովափնյա վայրերում հանգստանալու հնարավորություն ունեցան: