Օրվա խորհուրդն էր՝ Մեծ հայրենականի տարիներին Լենինգրադի 900-օրյա բլոկադայի ապաշրջափակման 80-րդ տարեդարձը
Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Կապանի մասնաճյուղում հունվարի 22-ին  հյուրընկալվել էին դիվանագետներ՝ Կապանում Ռուսաստանի Դաշնության հյուպատոսության բացումը նախապատրաստող առաջատար խմբի ղեկավար Սերգեյ Չաշչիխինը, առաջին քարտուղար Եվգենի Զաբոլոտնին, երրորդ քարտուղար Վլադիմիր Շիրյաևը: Մասնաճյուղի տնօրեն, մանկավարժական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Լեռնիկ Պետրոսյանը ներկայացրեց մասնաճյուղի առօրյան, նաև որոշ հիմնախնդիրներ:
Մասնաճյուղի դահլիճում հումանիտար առարկաների և մարմնակրթության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, մանկավարժական գիտությունների թեկնածու Քրիստինա Մարգարյանն անդրադարձավ օրվա խորհրդին՝ Մեծ հայրենականի տարիներին Լենինգրադի 900-օրյա բլոկադայի ապաշրջափակման 80-րդ տարեդարձին: Մասնաճյուղի տնօրեն Լեռնիկ Պետրոսյանը զուգահեռներ անցկացրեց Լենինգրադի շրջափակման և Արցախի հայաթափման միջև այն համատեքստում, որ մարդկության հանդեպ բարբարոսություններին վերջ պիտի տրվի:
«Русский дом»-ի Սյունիքի մարզում նախագծերի համակարգող Լյուդմիլա Աղախանյանը ներկայացրեց Լենինգրադի բլոկադայի մասնակից իր մոր՝ Գալինա Բորիսովնա Աղախանյանի հուշերը՝ շրջափակված քաղաքում ապաստանած մարդկանց ծանր ու անտանելի օրերի մասին: Օրվա խորհրդին պատշաճող խոսքեր հնչեցրին Ս. Չաշչիխինը և Վ. Շիրյաևը՝ դատապարտելով մարդկության հանդեպ իրականացվող յուրաքանչյուր ոճիր:
Այնուհետև ցուցադրվեց ֆիլմ՝ «Ժամանակավոր կապ» խորագրով, որ առնչվում էր օրվա թեմային:
Հայտնի դարձավ նաև, որ աշակերտության շրջանում անցկացվելու է վիկտորինա, որում ներառված հարցերը վերաբերելու են Լենինգրադի շրջափակմանը: