Հայրենասեր արցախցու հերոսական պատմությունը
Ճանաչենք մերօրյա հայրենասեր երիտասարդին՝ Արցախի Մարտունի քաղաքից Մարատ Վազգենի Ավետիսյանն է, ով թողնելով իր տունն ու տեղը Մարտունի քաղաքում՝ տեղահանվեց Քաջարան։ Մարատը սովորական արարող և հայրենասեր հայ երիտասարդ է, ով աշխատում էր Արցախի Մարտունի քաղաքի փրկարար ծառայությունում, որպես մասնագիտացված և բազմաֆունկցիոնալ հրշեջ մեքենայի վարորդ։ Նա իրեն ամրակցված մեքենան առանց վերադասի հրամանի և բացառապես իր նախաձեռնությամբ բարձել է սննդով և ջրով, իր հայրենակիցներից քանի հոգու հնարավոր է եղել տեղավորել է ավտոմեքենայում և այն վարել դեպի Հայաստան, դեպի Քաջարան։
Նա կարող էր մեքենայի փարոսիկներն ու ազդանշանները միացրած 1 ժամում հասնել Հայաստան, բայց իր մարդ տեսակն ու հայրենասիրությունը դա թույլ չեն տվել և այդ դժվարին ուղևորությունը Մարատի և մեքենայի բոլոր ուղևորների համար տևել է 60 ժամ, քանի որ ճանապարհին օգնել է ամենատարբեր խնդիրներով իրեն հանդիպած և Արցախից տեղահանվող մեր հայրենակիցներին ու իր բախտակից ընկերներին։ Ճանապարհին գրեթե 33 հատ ամենատարբեր մակնիշի ավտոմեքենաների է օգնություն ցուցաբերել՝ իր մասնագիտացված մեքենայով տարհանելով ապահով վայրեր։ Մեքենայում բարձված սննդի և ջրի մեծ պաշարներից բաժին է հանել դրանց մեծ կարիքն ունեցող և Արցախից մինչև Գորիս՝ տեղահանման ճանապարհին գտնվող և իրեն պատահած բոլոր հայրենակիցներին։ Նա նույնիսկ իր սեփական ավտոմեքենաները թողեց Արցախում, բայց աշխատավայրի իրեն ամրակցված մեքենան բերեց հասցրեց Քաջարան և հանձնեց Քաջարանի փրկարար ծառայությանը։
Քաջարանը Մարատին հարազատ քաղաք է և այստեղ են ապրում իր վաղեմի ընկերները, այդ իսկ պատճառով որոշեց գալ Քաջարան և բնակություն հաստատել այստեղ, բայց Արցախի կարոտը սրտում ասում է, որ կգա այդ օրը և կվերադառնա հայրենի ու նորից հայկական Արցախ՝ այլևս այն ստիպված չլքելու սպասումով։