Հայտնի են 2024 թվականի Կապան քաղաքի շախմատի առաջնության հաղթողները
Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանի նախաձեռնությամբ մարզական տարին համայնքում սկսվեց նոր առաջնությամբ։ Հունվարի 29–ին և 30–ին Կապանի մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնում անցկացվեց 2024 թվականի Կապան քաղաքի արագ և կայծակնային շախմատի առաջնությունը, որին մասնակցեց որակավորման առնվազն 3-րդ կարգ ունեցող 21 շախմատիստ։ Մրցաշարի ամենակրտսեր մասնակիցը 8, իսկ ամենաավագը՝ 87 տարեկան էր։
Առաջնությունն անցկացվել է շվեյցարական մրցակարգով, յոթ խաղափուլով՝ ըստ ՖԻԴԵ–ի կանոնակարգի։ Մեկ խաղափուլում յուրաքանչյուր խաղացողի տրվել է 10 րոպե, միաժամանակ` յուրաքանչյուր քայլի համար, սկսած առաջինից՝ 5 վայրկյան հավելումով:
Յոթ խաղափուլերում ծավալված հետաքրքիր և անզիջում պայքարում առաջին տեղը գրավեց Արմենակ Եղիազարյանը, երկրորդ տեղը՝ Ալեքս Սահակյանը, իսկ երրորդ հորիզոնականը զբաղեցրեց Արման Ավանեսյանը:
Շնորհավորելով հաղթողներին ու մասնակիցներին՝ Գևորգ Փարսյանը իր խոսքում կարևորեց առաջնության անցկացման նշանակությունը՝ հույս հայտնելով, որ նմանատիպ միջոցառումները մասսայական բնույթ կկրեն և մեծապես կնպաստեն Կապանում շախմատի զարգացմանը:
Մրցանակային տեղեր զբաղեցրած երեք շախմատիստները պարգևատրվեցին համապատասխան կարգի մեդալներով, հավաստագրերով, բյուրեղապակյա գավաթով և համայնքի ղեկավարի կողմից սահմանված 300 000, 100 000 և 50 000–ական դրամական մրցանակներով։