Հեռախոս, լվացքի մեքենա, սառնարան և սնունդ. Փաշինյանը ասաց, թե ինչ է փոխվել բանակում
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տարվա ամփոփիչ ասուլիսում հայտարարեց, թե ինչ փոփոխություններ են տեղի ունեցել պաշտպանության ոլորտում։
ՀՀ զինծառայողների աշխատավարձերը հուլիսի 1-ից կբարձրանան։ Այս մասին այսօր հրավիրած հաշվետու ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` ամփոփելով պաշտպանության ոլորտում իր կառավարման 1 տարվա ընթացքում արձանագրված ձեռքբերումները։
«Ընդ որում` զինվորական պայմանագրային, շարքային կազմի աշխատավարձը կբարձրանա 20 տոկոսով, իսկ առանձնահատուկ պայմաններում ծառայողներինը` 30 , կավելանա նաև ժամկետային զինծառայողներին տրամադրվող դրամային ապահովման չափը»,– ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը նաև հայտնեց, որ 2019թ.–ի բյուջեից 5.7 մլրդ դրամ է հատկացվել զինթոշակառուների բնակարանային հարցերը լուծելու համար։
Բացի այդ սահմանային ծառայության համար ժամկետային զինծառայողները փոխարինվել են պայմանագրայիններով։ Այս պահի դրությամբ փոխարինվել է 700 զինվոր։ Հայ–ադրբեջանական սահմանի պահպանությունը որոշ տեղամասերում իրականացնում են ոստիկանության զորքերը։
47 մարդական դիրքեր ապահովվել են էլեկտրական հոսանքով, 73-ը` ջրամատակարարմամբ, 180 մարտական դիրք ապահովվել է սառնարանով, առաջիկայում նախատեսվում է ապահովել ևս 45-ը։ 380 հատ լվացքի մեքենա է տրամադրվել զորամասերին։ Սահմանի երկայնքով տեղադրվել է 136 ժամանակակից դիտարկման սարք։ Այս գործընթացը շարունակվում է։
«Զինվորների նախասիրությունների ուսումնասիրության արդյունքում էական փոփոխության է ենթարկվել զորամասերի սննդակարգը»,– ասաց Փաշինյանը` նշելով, որ դրանում ներառվել են լավաշ, արևածաղկի ձեթ, կարտոֆիլ, սոխ, տոմատի մածուկ, սեզոնին կտրվի նաև լոլիկ և վարունգ։ Նախատեսվում է սննդակարգում ավելացնել նաև խոզի ճարպ, մեղր, սխտոր, սև ու կարմիր պղպեղ, մակարոն և այլն։
Վարչապետը նաև հայտարարեց, որ ժամկետային զինծառայողներն ապահովված են բարձրորակ շապիկներով ու վարտիքներով։ Առաջիկայում կփոխվի նաև հագուստի ու կոշիկի որակը։ Զինծառայողներին թույլ է տրվել նաև ունենալ բջջային հեռախոս ու մշտական կապի մեջ լինել ընտանիքի հետ։
«Գրում էին, թե իր տղան բանակում է, դրա համար են զինվորներին հեռախոս տվել։ Այսինքն` վարչապետի որդին այն միակ զինվորն էր, որ հեռախոսով զանգելու ցանկություն պիտի ունենար, և դրա համար բոլոր զինվորների հարցերը լուծվեցին»,– ասաց Փաշինյանը։
Նա նաև հայտնեց, որ Հայաստանը սկսել է SU- 30SM բազմաֆունկցիոնալ կործանիչների գնման գործընթաց։ Վարչապետը հավելեց, որ այս մասին խոսում է, քանի որ այդ փաստն արդեն հրապարակված է։ Այլ սպառազինությունների ու տեխնիկայի ձեռքբերման մասին ուրիշ փաստեր վարչապետը չհրապարակեց։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց նաև, որ 1000 դրամների հիմնադրամը սկսել է փոխհատուցել 2008-16թթ–ի ընթացքում մարտական գործողությունների ժամանակ զոհված ու հաշմանդամ դարձած զինծառայողներին ու նրանց ընտանիքներին։ Արդյունքում 39 ընտանիք ամսական կստանա 100-400 հազար դրամ փոխհատուցում։
Զինծառայողներին ու նրանց ընտանիքներին տարվա ընթացքում անհատույց տրամադրվել է նաև 410 բնակարան։ Պայմանագրային զինծառայողներն էլ ժամանակավոր բնակարանով կամ բնակվարձով են ապահովվել ծառայության վայրում։