ՀՀ Ազգային վիճակագրական կոմիտեն` տնտեսության վիճակի մասին
ՀՀ Ազգային վիճակագրական կոմիտեն հրապարակել է 2018-ի սեպտեմբերին սոցիալ-տնտեսական վիճակը բնութագրող ընթացիկ-օպերատիվ ամփոփմամբ ստացված հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշները:
2018-ի հունվար-սեպտեմբերին 2017թ. հունվար սեպտեմբերի նկատմամբ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը (ՏԱՑ) կազմել է 106.5%: Նախորդ տարվա սեպտեմբերի նկատմամբ աճը կազմել է 100.2%, իսկ 2018թ. սեպտեմբերի աճը օգոստոսի նկատմամբ կազմել է 108.5%:
2017-2018-ի հունվար-սեպտեմբեր ժամանակահատվածների համեմատությունից պարզվում է, որ արդյունաբերությունն արձանագրել է 4%-անոց աճ, շինարարությունը՝ 7.6%-անոց, առևտուրը՝ 9.6-անոց, ծառայությունների ոլորտը գրեթե 20%-ով աճել է: Աճել է միջին ամսական անվանական աշխատավարձը: Արտաքին առևտուրը շարունակում է ավելի քան 20%-անոց աճը, ընդ որում՝ արտահանումն աճել է 11.6%-ով, ներմուծումը՝ գրեթե 30%-ով: Ամենափոքր աճերից մեկը գրանցվել է էլեկտրաէներգիայի արտադրության ոլորտում՝ 100.5%: Միակ ճյուղը, որտեղ անկում է արձանագրվել՝ գյուղատնտեսությունն է՝ 5.2%:
Ավելի համեստ են 2017-ի և 2018-ի սեպտեմբերի համեմատական ցուցանիշները: Այս հարթությունում արդյունաբերության ոլորտում արձանագրվել է մոտ 1%-անոց աճ: Շինարարությունում աճը կազմել է 3.5%, առևտրաշրջանառությունում՝ 8.8%, ծառայությունների ոլորտում՝ դարձյալ մոտ 20%, միջին ամսական անվանական աշխատավարձն աճել է 6%-ով:
Մյուս ոլորտներում անկման միտումներ են արձանագրվել: Գյուղատնտեսությունում անկումը հասել է 17-18%-ի, էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը նվազել է 5.5%-ով, արտաքին առևտրաշրջանառությունը՝ 3.6%-ով, ընդ որում՝ արտահանումը՝ 11.6%-ով, իսկ ներկրումը՝ 9.3%-ով: 1%-ով նվազել է նաև արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը:
Սեպտեմբերին աճի միտումները որոշակիորեն դանդաղել են օգոստոսի համեմատությամբ: Սեպտեմբերին արդյունաբերական արտադրանքի ծավալն աճել է 0.6%-ով, շինարարության ծավալը՝ 4.4%-ով, առևտրաշրջանառությունը՝ 2.1%-ով, ծառայությունների ծավալը՝ 5.7%-ով: Գյուղատնտեսության ոլորտում արձանագրվել է 50%-անոց աճ: Մնացած դեպքերում հիմնականում նվազման միտումներ են, արտաքին առևտրաշրջանառության պարագայում՝ ավելի քան 10%-անոց: