Խնդիրը, որ բարձրացնում ենք Ձեր առջև, առաջին հայացքից առնչություն չունի պատգամավորական գործառույթների հետ: Բայց, նկատի ունենալով Սյունիքի մարզի առօրյա խնդիրների հանդեպ Ձեր համակ ուշադրությունը, սյունեցիներիս հոգսերով ապրելու Ձեր գործելաոճը, ներկայացնում ենք մարզի հարյուրավոր գյուղացիներին ներկայումս մտահոգող հարցը:
Վերջին օրերի տեղատարափ անձրևները, կարկտաբեր  տեղումները մեծ վնաս են պատճառել մարզի և հատկապես Սիսիան ու Տաթև համայնքների բազմաթիվ գյուղացիական տնտեսություններին:
Վնասվել են հացահատիկային և բանջարաբոստանային մշակաբույսերի, խոտհարքների հարյուրավոր հեկտար ցանքատարածություններ, մրգատու ծառեր, դաշտային ճանապարհներ, տնամերձ հողամասեր...
Ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու և վնասված տնտեսությունները վերականգնելու կամ ոտքի կանգնեցնելու համար անհրաժեշտ է, նախևառաջ, պետական մակարդակով, հաշվարկել առկա վնասները (այդ թվում՝ ակնկալվող շահույթը, որից զրկվել է գյուղացին) և ուղիներ գտնել վնասը փոխհատուցելու համար:
Պրոբլեմի առանձնահատկությունն այն է, որ գյուղական տնտեսությունների մեծագույն մասը (մասնավորապես՝ դաշտավարության, այգեգործության, անասնապահության ոլորտները) ապահովագրված չէ, եթե, իհարկե, հանրապետությունում այդ բնագավառներին առնչվող նման գործող համակարգ ունենք:
Գյուղացին, անկախ ամեն ինչից, պետք է վերականգնի ոչ միայն կատարված ծախսերը, այլև ակնկալվող շահույթը, որպեսզի կարողանա ապահովել հետագա գործունեությունը: Այլապես դժվար է պատկերացնել առաջիկա աշնանացանի շատ թե քիչ բարեհաջող կազմակերպումը:
Կարծում ենք տեղյակ եք, որ նշված տարածաշրջանների գյուղերում դաշտավարությունն ու անասնապահությունը, որոշ դեպքերում՝ նաև այգեգործությունը, բնակիչների գոյատևման հիմնական միջոցն են:
Ուստի և խնդրում ենք Ձեզ՝ խորամուխ լինել խնդրո առարկայի մեջ և Ազգային ժողով ու գործադիր իշխանության համապատասխան կառույցներ ներկայացնել մեր մտահոգությունները, ինչպես և առաջարկություններ՝ բարձրացված հարցերի լուծման վերաբերյալ:
Նաև նկատի ունեցեք, որ վնասված գյուղացիական տնտեսությունների սեփականատերերի գերակշիռ մասը սերմերը, վառելիքը, թունաքիմիկատներն ու պարարտանյութերը ձեռք է բերել վարկի օգնությամբ կամ աշնանը՝ բերքահավաքից հետո՝ դրանց համար բնամթերքով վճարելու պայմանով, որը շարունակում է մնալ ուժի մեջ:
Կարկտաբեր տեղումների և հեղեղումների իրական պատկերին Դուք կարող եք ծանոթանալ նաև համացանցում տարածված տեսանյութերից կամ լուսանկարներից:
Սիսիան և Տաթև համայնքների բնակիչներ
(դիմումի տակ առկա է յոթ ստորագրություն)