Մոտ մեկ տարի շարունակ եւ անընդհատ «Սյունյաց երկիր» թերթի ու syuniacyerkir.am կայքի միջոցով  բարձրաձայնում ենք Սյունիքի մարզպետի աթոռը զբաղեցնող անձնավորության՝ Վահե Հակոբյանի հակաօրինական գործողությունների, կամայականությունների մասին:
Եվ ոչ մի արձագանք. տպավորություն ունենք, որ Սյունիքի մարզն ընդգրկված չէ Հայաստանի Հանրապետության մեջ, որ Սյունիքում չի գործում Հայաստանի սահմանադրությունը:
Ու այդ անտարբերությունն ու թողտվությունն օրեցօր նոր եւ չարորակ դրսեւորումներ են ունենում:
2018թ. հունվարի 16-ին ՌԴ Տամբովի մարզի Միչուրինսկ քաղաքում ինձ առեւանգելու փորձ է կատարվել:
Ես հայտարարել ու հայտարարում եմ, որ առեւանգման փորձի պատվիրատուն կարող էր լինել Վահե Հակոբյան մարզպետը: Ենթադրություն եմ հայտնել նաեւ, թե ով կարող էր հանցագործներին կամ պատվիրատուին տեղյակ պահել իմ hետդարձի երթուղու մասին:
Դրանից հետո Վահե Հակոբյանի գործունեությունն ավելի ագրեսիվ եւ անհավասարակշիռ է դարձել «Սյունյաց երկիր» թերթի ու նրա խմբագրի հանդեպ: Թերթի գործունեությունը կասեցնելուն միտված նրա նպատակին հավելվել է մեկ ուրիշ խնդիր եւս՝ հանրության ուշադրությունը շեղել Տամբովում կատարված հանցագործությունից:
Եվ մարզպետը դիմել է ամենաստոր քայլին՝ օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը. նա իր ենթակա դպրոցի տնօրեններին պատվիրել է դիմումներ գրել ոստիկանության Կապանի ու Գորիսի բաժիններ՝ ընդդեմ խմբագրի ու խմբագրության:
Նույնաբովանդակ այդ դիմումների հիման վրա շատ արագ ոստիկանության Կապանի բաժնում մարզպետի պատվերով հարուցվել են քրեական գործեր:
Ձեր ուշադրությունն եմ հրավիրում Սյունիքի մարզում տեղի ունեցող իրադարձությունների վրա:
Եթե ի վերջո Ձեզ հետաքրքրում են Հայաստանի Հանրապետության մաս կազմող Սյունիքում տեղի ունեցող հակաօրինական գործողությունները եւ մարզպետի կամայականությունները, ապա ժամանակ գտեք եւ ծանոթացեք մեր թերթի ու կայքի հրապարակումներին: Եվ կհամոզվեք, թե ինչու է գործող մարզպետը թերթի գործունեության կասեցումը եւ խմբագրին ասպարեզից հեռացելը հայտարարել մարզպետարանի եւ իր կյանքի գլխավոր նպատակ:
Մենք ազգովի հայտարարեցինք եվրոպական ընտանիքին ինտեգրվելու մեր պատրաստակամության մասին:
Մի՞թե եվրոպական ընտանիքի անդամ համարվող երկրում մի մարզպետ, չունենալով ոչ մի արժանիք, չունենալով վաստակ մեր անկախ պետության մեջ, կարող է պատվերով քրեական գործեր սարքել անկախ լրատվամիջոցի ու նրա խմբագրի դեմ:
Հույս ունեմ, որ գոնե ուշացումով Ձեզ կհետաքրքրի Սյունիքում տեղի ունեցող իրադարձությունների իրական պատկերը եւ ազատ խոսքի, լրագրողների օրինական գործունեության դեմ ամիսներ առաջ սանձազերծված եւ իր գագաթնակետին հասած արշավը: