Ապրիլի 14-ը հայ մեծանուն բանաստեղծ Համո Սահյանի ծննդյան օրն է
Սույն թվականի ապրիլի 14-ին Սիսիանի համայնքապետարանի նախաձեռնությամբ բանաստեղծի ծննդյան 110-ամյակը տոնվեց մեծ շուքով:
Առավոտյան համայնքի մի շարք բնակիչներ` համայնքի ղեկավար Արմեն Հակոբջանյանի գլխավորությամբ ծաղիկներ խոնարհեցին Համո Սահյանի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին, որտեղ էլ կազմակերպվել էր ցերեկույթ:
Ցերեկույթի շրջանակներում համայնքի շնորհաշատ սաների շուրթերից հնչեցին սահյանական տողեր` հիացմունք պատճառելով ներկաներին:
Միջոցառման շրջանակներում ելույթ ունեցան հայտնի գրականագետներ, ասմունքողներ, մայրաքաղաքից ժամանած հյուրեր, ինչպես նաև Սիսիանի թիվ 2 հիմնական դպրոցի ուսուցիչ Էվելինա Թադևոսյանը:
Հաջորդիվ համայնքի բնակիչները հրավիրված էին Սիսիանի Զ. Խաչատրյանի անվան գեղարվեստի դպրոցի աշակերտների ստեղծագործությունների ցուցահանդեսին, որտեղ կարելի էր տեսնել Սահյանի տողերից ծնված ժայռի մասուրը, դաղձի ծաղիկը, այս ձորերին բնորոշ թախիծը և թե որտեղ է տանում ժանանակը:
Հյուրերը հնարավորություն ունեցան վայելելու ամենը քանոնահարների համույթի կատարումների ներքո:
Հետո մեկնարկեց գալա բովանդակալից համերգը` համայնքի ղեկավար Արմեն Հակոբջանյանի, գրող-երգահան, կոմպոզիտոր Արսեն Համբարյանի, բանաստեղծ, արծաթագործ, ոսկեգործության ժողովրդական վարպետ Անահիտ Դանիելյանի, գրականագետ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր Սամվել Մուրադյանի, Համո Սահյանի անվան Երևանի թիվ 70 հիմնական դպրոցի տնօրեն Արմինե Վարդազարյանի և մի շարք այլ հատուկ հյուրերի մասնակցությամբ:
Ողջ երեկոն նվիրված էր Սահյանին, նրա տեսակին, խորությանը, ստեղծագործություններին և անծայրածիր տաղանդին, որով նա նկարագրում էր տարբեր երևույթներ:
Երեկոյի ընթացքում հնչեցին նաև երգի պրեմիերաներ:
Արմեն Հակոբջանյանը Անահիտ Դանիելյանից և Արմինե Վարդազարյանից հուշանվերներ ստացավ:
Անահիտ Դանիելյանի կողմից հուշանվերով պարգևատրվեց նաև Սիսիանի համայնքապետարանի աշխատակազմի կրթության, մշակույթի, սպորտի, առողջապահության, երիտասարդության և սոցիալական հարցերի բաժնի պետ Նարա Հովհաննիսյանը` օրը հիանալի կազմակերպելու և պատշաճ իրականացնելու համար: