Ըստ «Փաստ» լրատվամիջոցի՝ Սյունիքի օրվա մարզպետը 2026 թ փետրվարի 9-ին ֆինանսական աջակցություն է տրամադրել մարզի 31 բնակչի (ընդհանուր գումարը՝ 980 հազար դրամ)՝ ԱԺ ընտրություններ նշանակելու վերաբերյալ ՀՀ նախագահի հրամանագիրն ուժի մեջ մտնելուց երկու օր անց։
ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հրամանագիրը ստորագրել էր փետրվարի 6-ին, որն ուժի մեջ էր մտել փետրվարի 7-ից։
Դրանից հետո ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեն տարածել էր այսպիսի հաղորդագրություն «ՀՀ քրեական օրենսգրքի 221–րդ հոդվածի համաձայն՝ ընտրությունների նշանակման որոշումն ուժի մեջ մտնելու օրվանից մինչև Ազգային ժողով ընտրվելու մասին որոշումը թեկնածուի, կուսակցության (կուսակցությունների դաշինքի) անդամի կամ լիազորված անձի, վստահված անձի կողմից անձամբ կամ նրանց (այդ թվում՝ կուսակցության կամ դաշինքի) անունից կամ որևէ այլ եղանակով կամ բարեգործության անվան տակ ընտրողներին անհատույց կամ արտոնյալ պայմաններով որևէ գույք տալը (խոստանալը) կամ ծառայություններ մատուցելը (խոստանալը) կամ բարեգործության հետ միաժամանակ նախընտրական քարոզչություն իրականացնելն առաջացնում է քրեական պատասխանատվություն։
Միևնույն ժամանակ, Հակակոռուպցիոն կոմիտեն իրազեկում է, որ իրեն վերապահված լիազորությունների և գործիքակազմի ամբողջ ծավալով ընտրական գործընթացի նկատմամբ իրականացնում է մշտադիտարկում և վերահսկողություն՝ հորդորելով զերծ մնալ բարեգործության արգելքը խախտող որևէ անօրինական գործողությունից՝ պարզաբանելով, որ օրենքով սահմանված պահանջների ցանկացած խախտում արժանանալու է համարժեք և խիստ իրավական արձագանքի»։
Ընթերցողին հիշեցնենք, որ 2021 թ համապետական ընտրությունների ընթացքում դրամական օգնության տրամադրումն իրավապահները մեկնաբանել են որպես ընտրակաշառք և Սյունիքի մարզի տարբեր պաշտոնյաների նկատմամբ կիրառել քրեական պատասխանատվություն։
Այս պահի դրությամբ հայտնի չէ՝ իրավապահ մարմինները վերոնշյալ փաստի առիթով քրեական վարույթ նախաձեռնե՞լ են, թե՞ ոչ։
Կից ներկայացնում ենք Սյունիքի մարզպետի 2026 թ փետրվարի 9-ի N 53-Ա որոշումը «Դրամական օգնություն հատկացնելու մասին»։