ՀՀ-ի և ամբողջ Անդրկովկասի համար շատ բան կախված կլինի Ուկրաինայի նկատմամբ ԱՄՆ նոր քաղաքականությունից. EADaily
Վաշինգտոն մեկնելուց մի քանի օր առաջ Հայաստանի վարչապետը հունվարի 31-ին Երևանում կայացած իր հերթական խոշոր ասուլիսում անձամբ հայտնել է լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ իր հանդիպումը ներառված չէ իր այցի ժամանակացույցում։
«Թավշյա հեղափոխության» առաջնորդը, Հարավային Կովկասի «ժողովրդավարության կղզու» կառավարության ղեկավարը, ինչպես Հայաստանին անվանում են արևմտյան մամուլում, չորս տարիների ընթացքում չի արժանացել Օվալաձև աշխատասենյակում ընդունվելու պատվին, մինչ դեմոկրատները եղել են Սպիտակ տանը։ «Այդ դեպքում՝ ի՞նչ կարող ենք ասել Փաշինյանի՝ այս բացը վերացնելու հնարավորությունների մասին՝ հաշվի առնելով Վաշինգտոնում փոփոխվող քաղաքական եղանակը», – գրել է EADaily-ին: Այնուամենայնիվ, ամերիկյան նախկին մերձավոր գործընկերները որոշակի ժառանգություն են թողել Հայաստանի հետ ԱՄՆ հարաբերություններում. ռազմավարական գործընկերության խարտիան ստորագրվել է Բայդենի նախագահության ավարտից ընդամենը մի քանի օր առաջ՝ հունվարի 14-ին։
Հայ-ամերիկյան հարաբերությունների բարձրացումը ռազմավարական գործընկերության մակարդակի վրա պաշտոնականացրել են երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները։
Հանդիպման արդյունքներն, առաջին հերթին, վկայում են այն մասին, որ և՛ Վաշինգտոնը, և՛ Բրյուսելը ընդունում են, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության «դիվերսիֆիկացիան» երկարաժամկետ գործընթաց է, որին պետք է նախորդի առկա կառուցվածքային խնդիրների լուծումը։ Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում է Ռուսաստանից Հայաստանի տնտեսական և էներգետիկ կախվածությունը թուլացնելու անհրաժեշտությանը։
Հիմա մեծ հարցականի տակ է իշխանության մեջ գտնվող հայ դեմոկրատների ամերիկյան «խնամակալությունը»։ Թրամփի վարչակազմը և անձամբ հանրապետական ​​նախագահը, դժվար թե, իներցիայով քաղաքական աջակցություն ցուցաբերեն Փաշինյանի կառավարությանը։ Ակնկալվում է, որ նրանց արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները կտեղափոխվեն Մերձավոր Արևելք և Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջան: Հայաստանի և ամբողջ Անդրկովկասի համար շատ բան կախված կլինի նաև Ուկրաինայի նկատմամբ ԱՄՆ նոր քաղաքականությունից։
Դատելով անցյալ ամիս հանրությանը ներկայացված հայ-ամերիկյան խարտիայի տեքստից՝ այն կրում է շրջանակային բնույթ, որի մանրամասների վրա կաշխատի հատուկ համատեղ հանձնաժողով։
Թրամփի համար Հայաստանը «միանգամայն պարզ չէ» և միևնույն ժամանակ անկարևոր բան է նրա համաշխարհային տնտեսական հավակնությունների և ԱՄՆ-ին նոր տարածքներ միացնելու հայտարարված ծրագրերի ֆոնին։