ՀՀ պաշտպանության նախարարության հայտարարությունը
Սեպտեմբերի 13-ի ժամը 08։00-ի դրությամբ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին էական փոփոխություններ չի կրել։ Հակառակորդը շարունակում է Վարդենիսի, Սոթքի, Արտանիշի, Իշխանասարի, Գորիսի և Կապանի ուղղություններով կիրառել հրետանային միջոցներ, ականանետեր, ԱԹՍ-ներ և խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ՝ թիրախավորելով թե՛ ռազմական, և թե՛ քաղաքացիական ենթակառուցվածքները։
Սահմանի որոշ հատվածներում դիրքային մարտերը նույնպես շարունակվում են, հակառակորդը չի դադարեցնում առաջխաղացման փորձերը։
Ադրբեջանի կողմից իրականացված լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը ներկայացվել է Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դեսպանությունների ռազմական կցորդներին և նշվել, որ տեղի ունեցածի և դրա հետագա զարգացումների ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը։
Պաշտպանության նախարարությունը կշարունակի պարբերաբար հանդես գալ իրադրության վերաբերյալ պաշտոնական հաղորդագրություններով։
As of 08:00 am, the situation on the Armenian-Azerbaijani border has no significant changes. The enemy continues to use artillery, mortars, UAV's and large-caliber rifles in the directions of Vardenis, Sotk, Artanish, Ishkhanasar, Goris and Kapan, targeting military and civilian infrastructures.
In some parts of the border, the positional battles are going on, the enemy does not stop the advance attempts.
The current situation as a result of the large-scale aggression carried out by Azerbaijan was presented to the defence attachés and it was noted that the military-political leadership of Azerbaijan bears the full responsibility for the further developments.
The Ministry of Defence will provide regular updates on the development of the situation.