Հարգելի տիկին Հովհաննիսյան
Ձեր որոշմամբ (24.10.2018 թ.) կասեցվել է թիվ 41159818 քրեական գործի վարույթը՝ որպես մեղադրյալ ներգրավման ենթակա անձը հայտնի չլինելու հիմքով:
Որոշման պատճենն ուղարկել եք նաեւ հետաքննության մարմին (ոստիականության Կապանի բաժին)՝ համապատասխան օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ ձեռնարկելու համար:
Մինչեւ այժմ, սակայն, որեւէ տեղաշարժ չկա այդ ուղղությամբ եւ մասնավորապես հանցագործին հայտնաբերելու հարցում, ինչը մտահոգվելու տեղիք է տալիս:
Ստեղծված իրավիճակում մեզ մտահոգում է հատկապես հանգամանքը, որի մասին տեղեկացրել ենք  Ձեզ՝ հարցաքննության ժամանակ, բայց, որքան էլ տարօրինակ է, այդ մասին որեւէ ակնարկ անգամ  չկա քրեական գործով վարույթը կասեցնելու վերաբերյալ որոշման մեջ:
Խոսքն այն մասին է, որ 2018 թ. օգոստոսի 13-ի դեպքից մի քանի օր հետո ինձ զանգահարել է Կապանի ոստիկանապետի տեղակալ Դավիթ Սուրենյանը եւ տեղեկացրել, որ իմ հեռախոսի վրա է ուղարկել մի երիտասարդի լուսանկար, ով ենթադրյալ հանցագործն է, եւ ուզում է ճշտել դիտարկումս՝ որքանո՞վ է այդ արարածը նման ինձ վրա հարձակված երիտասարդին:
Ես պատասխանել եմ (ուղարկված լուսանկարը զննելուց հետո), որ շատ նման է, բայց չեմ կարող ստույգ ասել եւ պնդել, թե ինքն է:
Նույն հեռախոսազանգի ժամանակ փոխոստիկանապետն ասել է նաեւ, որ իրենք ճշտել են, թե տվյալ շենքի նույն մուտքի վերին հարկից եւ ում տնից նույն ժամին ով է դուրս եկել, ով միակն էր, որ կարող էր ինձ հանդիպել այդ րոպեներին, ով նման է ուղարկված լուսանկարի մարդուն:
Մինչդեռ՝ ենթադրյալ հանցագործի եւ իմ միջեւ առերեսում չի կազմակերպվել:
Առերեսում չի կատարվել ենթադրյալ հանցագործի եւ շենքի մուտքի մոտ կանգնած անձանց միջեւ, ովքեր տեսել են հանցագործին:
Հինգ-վեց մարդ (ինձնից բացի) տեսել են հանցագործին, բայց մինչեւ այսօր անգամ ֆոտոռոբոտ չի պատրաստվել եւ համապատասխան որոնողական աշխատանքներ չեն տարվել դրա հիման վրա:
Մենք շարունակում ենք պնդել, որ 2019 թ. փետրվարի 5-ին «Սյունյաց երկրի» մեքենան չէին հրկիզի, եթե 2018 թ. օգոստոսի 13-ի դեպքը՝ թերթի խմբագրի վրա հարձակումը, բացահայտված լիներ:
Ելնելով վերը շարադրվածից, խնդրում ենք պատասխանել ստորեւ նշվող հարցերին:
1. Ո՞ւմ բնակարանից է 2018 թ. օգոստոսի 13-ին ժամը 18.40-ին կամ 18.45-ին դուրս եկել ենթադրյալ հանցագործը, ով միակ մարդն է եղել, որ այդ ժամին աստիճանների վրա հանդիպել է թերթի խմբագրին (ի դեպ, Կապանում խոսակցություններ են շրջանառվում, որ այդ տիկինը, ում տնից ելել է ենթադրյալ հանցագործը, ոստիկանության աշխատակից է):
2. Հարցաքննվե՞լ է արդյոք այն տիկինը, ում բնակարանից դուրս է եկել ենթադրյալ հանցագործը:
3. Ինչո՞ւ առերեսում չի կատարվել թերթի խմբագրի ու ենթադրյալ հանցագործի, ինչպես եւ ենթադրյալ հանցագործի ու շենքի մուտքի մոտ կանգնած մարդկանց միջեւ:
4. Հարցաքննվե՞լ է արդյոք Կապանի փոխոստիկանապետը, ով թերթի խմբագրին է ուղարկել ենթադրյալ հանցագործի լուսանկարը, ով խմբագրին տեղեկություններ է տվել ենթադրյալ հանցագործի՝ շենքի վերին հարկից նույն րոպեներին դուրս գալու մասին:
5. Ինչո՞ւ չի կազմվել ենթադրյալ հանցագործի ֆոտոռոբոտը, մանավանդ որ բազմաթիվ մարդիկ տեսել են նրա դեմքը:
Ու ինչո՞ւ կասեցված գործով հանցագործի որոնում չի կատարվում:
1.  Եվ, իհարկե, ինչո՞ւ վերոնշյալ քննչական-դատավարական գործողությունները չկատարելու պարագայում Դուք կասեցրել եք նշված քրեական գործի վարույթը:
Հիշեցնում ենք, որ թիվ 41159818 քրեական գործը հարուցվել է թերթի խմբագրին սպանելու, առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու սպառնալիքի առիթով (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 137-րդ հոդվածի 1-ին մաս):
Մեկ անգամ եւս հիշեցնում ենք, որ վերոնշյալ հարցերի պատասխանը սկզբունքային նշանակություն ունի խմբագրության մեքենան հրկիզող հանցագործին եւ պատվիրատուին հայտնաբերելու համար:
Տեղյակ ենք պահում նաեւ, որ Ձեր պատասխանները ներկայացվելու են թիվ 41151119 քրեական գործի քննությունն իրականացնող քննիչին, ով զբաղվում է «Սյունյաց երկիր» թերթի մեքենան 2019 թ. փետրվարի 5-ին հրկիզելու փաստով:
«Սյունյաց երկիր» թերթի խմբագիր
30  ապրիլի 2019 թ.