ՀՀ-ում 300 դպրոցի և 500 մանկապարտեզի կառուցման ծրագրում կներգրավի Իրանի աշխատուժը
Հայաստանը և Իրանը ստորագրել են քաղաքաշինության ու շինարարության ոլորտներում գործակցության մասին հուշագիր` Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեից։ Հուշագիրը ստորագրել են ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Եղիազար Վարդանյանը և ԻԻՀ ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարար Ֆարզանե Սադեղը։
«ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի և ԻԻՀ ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարարության միջև ստորագրված փաստաթղթով նախանշվել են գործակցության հիմնական մի քանի ուղղություններ, մասնավորապես՝ Իրանից փորձագետների և աշխատուժի ներգրավում ՀՀ-ում իրականացվող 300 դպրոցի և 500 մանկապարտեզի կառուցման ծրագրում, փորձի փոխանակում տարածական պլանավորման, գոտիավորման, տեխնիկական և ինժեներական այլ ծառայությունների ոլորտներում»,– ասված է հայտարարությունում։
Գերատեսչությունից հայտնել են, որ կողմերը գործակցելու են նաև շենքերի, շինությունների կառուցման ու շահագործման, էներգախնայողության նորարարական լուծումների ներդրման, ինժեներական ծառայությունների արտահանման, համատեղ հետազոտական ծրագրերի մշակման և իրականացման ուղղություններով։
Հուշագրի կարևոր նպատակներից է լինելու սեյսմիկ անվտանգության ու սեյսմակայուն շինարարության ոլորտներում գիտելիքի և փորձի փոխանակումը, քաղաքային պլանավորման թվայնացման ոլորտում երկու երկրների համապատասխան հաստատությունների համագործակցությունը։