ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբում կստեղծվի անօդաչու թռչող սարքերի վարչություն . (տեսանյութ)
20.08.2021 16:17
ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբում կստեղծվի անօդաչու թռչող սարքերի վարչություն: Այս մասին որոշումն ընդունվել է ՀՀ կառավարության կողմից օգոստոսի 19-ին ՝ գրավոր քվեարկության արդյունքում ։
Հրապարակված նախագծի համաձայն ՝ ԱԹՍ-ի վարչությունը կստեղծվի ԳՇ ավիացիայի վարչության բաժանման արդյունքում: – Արմեն Շահ:
Նշենք , որ Շարունակվում է հայկական զե-նքի և ռազմական տեխնիկшյի նոր մոդելների, այդ թվում՝ նոր ռադիոէլեկտրոնային համակարգով հետшխուզшկшն անօդшչու թռչող սարքերի մշակումն ու արտադրությունը: 2021 թվականի առաջին եռամսյակում սկսվեց հետшխուզшկшն անօդшչու թռչող սարքերի արտադրությունը:
Սարքն ունի բարձր կայունություն ռադիոէլեկտրոնային պայքարի համակարգերի նկատմամբ, քանի որ հագեցшծ է իներցիոն նավիգացիոն համակարգով, GPS-ով, բարձրորшկ տեսախցիկով և հեռաչափության համակարգով:
Կենսունակությունը մեծացնելու համար անօդաչու թռչող սարքի ընդհանուր չափերը զգալիորեն նվազել են, իսկ մանևրելիությունը`ավելացել: Մեկ այլ նորամուծություն է հանդիսանում օբյեկտների ճանաչման համակարգի ներդրումը, шյդ թվում՝ նորարարական ալգորիթմների օգնությամբ դեմքի ճանաչման և տվյալների բшզшյի հետ համադրությամբ, ինչպես նաև քարտեզագրման համակարգ:
ԱԹՍ-ը պատրաստված է հայրենական արտադրության նոր նյութերից, որոնք կլանում են միկրոալիքային ռադիոալիքները, և գործնականում անտեսանելի է հակառակորդի ռադիոտեղորոշման կայանների համար: Հաղորդում է «Լրագիր»-ը: