Հիշեցին և մեծարեցին Մարատ Նուրիջանյանին
Կապանի «Ակումբագրադարանային միավորում» ՀՈԱԿ–ի էլեկտրոնային գրադարանում օգոստոսի 15-ին տեղի ունեցավ հուշ–ցերեկույթ նվիրված ԽՍՀՄ նկարիչների միության անդամ, քանդակագործ Մարատ Նուրիջանյանին։ Մասնակցում էին վաղամեռիկ արվեստագետի հարազատները՝ եղբայրը, դուստրը, թոռները, մտերիմներ, գործընկերներ։ Հանգամանորեն ներկայացվեց քանդակագործի կյանքն ու գործը։
Մարատ Նուրիջանյանը միջնակարգ կրթություն է ստացել Կապանի Մ Գորկու անվան միջնակարգ դպրոցում, այնուհետև գերազանցության դիպլոմով ավարտել Երևանի Փանոս Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի ուսումնարանը, բարձրագույն կրթություն ստացել Երևանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտում։ Կապանում բարձրագույն կրթություն ստացած առաջին քանդակագործն էր, ասել է թե՝ առաջին պրոֆեսիոնալ քանդակագործը։ Կապանցիներին քաջ հայտնի են նրա քանդակները, բայց վաղաժամ մահով արվեստագետի բազում մտահղացումներ անավարտ մնացին․․․
Գոնե լավ է, որ նրա գործն ու վաստակն աննկատ չմնացին։ 2014 թ հոկտեմբերի 18-ին Մարատ Նուրիջանյանը մշակույթի բնագավառում ունեցած մեծ ավանդի համար (հետմահու) պարգևատրվել է «Կապան» ոսկե մեդալով։
Մարատ Նուրիջանյան մարդ անհատականության և քանդակագործի մասին հուշեր ներկայացրեցին բանաստեղծ, թարգմանիչ Գագիկ Դավթյանը, գեղանկարիչ Հրանտ Էլչյանը, Կապան քաղաքի պատվավոր քաղաքացի Սվետլանա Գևորգյանը, Անիկ Նուրիջանյանը, Ռաֆիկ Պողոսյանը։ Նրանց խոսքում այն հիմնական միտքն էր հնչում, որ Մարատ  Նուրիջանյանն առաջիններից էր, ով պրոֆեսիոնալ արվեստը բերեց Կապան։
Իսկ ամենավերջում Մարատ Նուրիջանյանի դուստրը՝ Մերի Նուրիջանյանը երախտագիտություն հայտնեց միջոցառման կազմակերպիչներին և հուշ–ցերեկույթի մասնակիցներին։