«Հիշողության ուժը». ֆոտոալբոմի շնորհանդես Քաջարանում
Ապրիլի 27-ին Քաջարանի մշակույթի պալատի ճեմասրահում տեղի ունեցավ Սևակ Ասրյանի «Հիշողության ուժը» ֆոտոալբոմի շնորհանդեսը:
Սևակը (ծննդով Ստեփանակերտից) 14 տարեկանից լուսանկարում է Արցախը, մասնակցել է Արցախյան երեք պատերազմներին՝ բացահայտելով այդ չքնաղ երկրամասի բոլոր թաքնված անկյունները: Ալբոմում զետեղված են 44 բացառիկ լուսանկար՝ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում կորսված տարածքներից, տեղեկություններ այդ տարածքների վերաբերյալ և 44-օրյա պատերազմի մասին, Արցախի հազարամյա պատմության համառոտագիրը, քարտեզներ, ուղերձներ և ասույթներ՝ մեծերից:
Օրվա խորհուրդն իր խոսքում մանրամասնեց Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի լրատվության և հասարակության հետ կապերի բաժնի պետ Արայիկ Մարգարյանը: Լուսանկարների ալբոմի մասին ընդգրկուն խոսք ասաց «Սյունյաց երկիր» թերթի խմբագիր Սամվել Ալեքսանյանը:
Հուշալբոմի ստեղծման պատմությունը ներկայացրեց և գլխավոր հովանավոր ԶՊՄԿ ՓԲ ընկերության ղեկավարությանը երախտագիտություն հայտնեց «Տեր եմ» հայրենատեր նախագծերի աջակցության հիմնադրամի համահիմնադիր Զարուհի Խլոյանը:
Միջոցառման ավարտին շնորհանդեսի մասնակիցները մեկական ֆոտոալբոմ ստացան:
Երաժշտական կատարումներով հանդես եկան պալատի տնօրեն Նարա Մկրտչյանը (քանոն), Գոհար Հովհաննիսյան (դաշնամուր):