Հոբելյանական համերգ՝ վաստակաշատ երգեհոնահարի հիշատակին
Լրացավ մաեստրո Վահագն Ստամբոլցյանի ծննդյան 90-ամյակը։  Հոբելյանը նշանավորվեց Երեւանի կամերային երաժշտության տանն ապրիլի 19-ին անցկացված համերգով ելույթ ունեցան մի քանի սերունդ ներկայացնող երգեհոնահարներ, ովքեր աշակերտել են մաեստրոյին։ Երեւանում կապանյան երգեհոնային ավանդույթները ներկայացրեց Կապանի արվեստի մանկական դպրոցի տնօրեն Մարինա Նահապետյանը՝ հնչեցնելով Մակար Եկմալյանի «Սուրբ-սուրբ»-ը (փոխադրումը՝ Վահագն Ստամբոլցյանի)։
Չորս ու կես տասնամյակ առաջ՝ 1976-ի գարնանը, Կապանի երաժշտական ուսումնարանի դահլիճում առաջին անգամ հնչեց երգեհոնային երաժշտություն։ Երկար դեգերումներից հետո կապանյան գրանցում ստացավ Սանկտ Պետերբուրգի Մարիինյան թատրոնից տեղափոխված գերմանական արտադրության երգեհոնը։ Անդրանիկ համերգին ելույթ ունեցավ հանրապետությունում եւ նրա սահմաններից դուրս ճանաչում ունեցող երգեհոնահար, հայկական երգեհոնային դպրոցի հիմնադիր Վահագն Ստամբոլցյանը, ով երգեհոնահարների մի քանի սերունդ է դաստիարակել։ Ի դեպ կոնսերվատորիայի նրա դասարանում երգեհոնային հմտություններ են ստացել կապանցի շնորհալի երաժիշտներ Անահիտ Աբրահամյանը, Աիդա Աբգարյանը, Մերի Մովսիսյանը, Մարինա Նահապետյանը, Աննա Առուստամյանը։ Հավելենք, որ Վահագն Ստամբոլցյանը հենց Կապանի երաժշտական ուսումնարանում երգեհոնի տեղադրման նախանձախնդիրներից է եւ այստեղ բազում անգամ հանդես է եկել մենահամերգներով։ Կապանի արվեստի քոլեջի երգեհոնային դահլիճը կրում է վաստակաշատ երգեհոնահարի անունը։