Սիրելի քրիստոնյա հայեր, հոգևոր արթնության կոչով եմ դիմում ձեզ, որովհետև խոր մտահոգություն է առաջացնում ձեր պասիվությունն ու  անտարբերությունը: Մեր կյանքն ու հարաբերությունները համակարգվում են հոգևոր ու քաղաքացիական մի շարք նորմերով, գրված ու չգրված օրենքներով, որոնք պահանջում են սեփական անձի հանդեպ դիստիպլինա: Եսասիրությունն ու անտարբերությունը մեր հասարակության մեջ արժեհամակարգային ճգնաժամի կհանգեցնեն:
Բարոյահոգեբանական վերլուծությունների, դատապարտող ճառեր ասելու նպատակ չունեմ, բայց անտարբեր լինելու իրավունք էլ չունեմ:
Համազգային, համապետական  նշանակության կարևոր տոներին, սգո և հիշատակի օրերին երևում է մեր հասարակության ազգային, քաղաքացիական, հոգևոր դիմագիծը:
Մեր անտարբերությամբ ու պասիվությամբ մենք կասկածի տակ ենք դնում մտածող ու զգացող տեսակ լինելու  փաստը: Մի՞թե ձեզ պետք է հորդորեն, պարտադրեն կամ խնդրեն, որպեսզի  կազմակերպված, համախմբված կերպով հարգանքի տուրք մատուցեք մեր նահատակների հիշատակին կամ ներկա լինեք եկեղեցու կիրակնօրյա պատարագին:
Ցասման, ցավի և ամոթի զգացումները փոթորկվում են  իմ հոգում:
Սկսվում է Մեծ Պահքը. ուշքի՛ եկեք, հարգելիներս, մեզ պատուհասած բոլոր դժբախտությունները հոգևոր արմատ ունեն և հոգևոր լուծում: Միմիայն քրիստոնեավայել կեցվածքով ու արժեհամակարգով կկարողանանք հաղթահարել մեծ կորուստների ցավը, դիմագրավել գալիք մարտահրավերներին և փորձություններին: Եկեք միասնական ապաշխարությամբ հեռանանք մեղքից, հաղթահարենք հոգևոր ճգնաժամը, նորոգվենք հոգով, փայլեցնենք մեր հոգևոր զենքերը, որևհետև բուն պատերազմը նախ՝ հոգևոր մակարդակում պետք է հաղթել, հետո՝ մարտի և դիվանագիտության դաշտում: Այս ամենը չափազանց խոր հոգևոր գիտակցություն է պահանջում:
Քաջարան համայնքի սիրելի բնակիչներ, միասնականության շնորհիվ մենք շատ փորձություններ հաղթահարեցինք, և գիտենք, որ միասնությունը ուժ է, ուժն է ծնում իրավունք, իսկ բարությունը, մերձավորի հանդեպ սերն ու առ Աստված հավատը անպարտելի ուժի նախապայման են: Մեր հերոսները զուր չեն նահատակվել, մենք պարտավոր ենք փայփայել նրանց հիշատակը և ապրել այնպես, որ իմաստավորենք այդ թանկ զոհաբերությունը: Եւ հիշեք, որ մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսը երկրորդ անգամ մեր մեղքերի համար չի խաչվելու: Պարապ և դատարկ մի՛ թողեք մեր քահանային  և եկեղեցին: Ապաշխարությամբ մտնենք խորախորհուրդ Մեծ Պահք:  Աստված պաշտպանի և զորացնի  բոլորիս: