Հրդեհ՝ ականապատված տարածքում
Ամառվա վերջին օրերին հրդեհներ արձանագրվեցին նաեւ Սյունիքի մարզում:
Օգոստոսի 24-ին «Սյունյաց երկիր» թերթի ստեղծագործական խումբը եղավ անտառային հրդեհներից մեկի տարածքում: Դա Չայզամիի հարակից գոտին է, որն «Արցախանտառ»-ին պատկանող տարածք է:
Բայց քանի որ Քաշաթաղի վարչական շրջանից, ժամանակի առումով, հրշեջ տեխնիկայի՝ հրդեհի վայր տեղափոխելն անիմաստ կլիներ, դեպքի վայր էր ժամանել Գորիսի հրշեջ փրկարարական ջոկատի մեկ մարտական հաշվարկ՝ հրամանատար Սամվել Մուսախանյանի գլխավորությամբ:
Մոտ ութ հեկտար անտառային տարածքի առանձնահատկությունն այն էր, որ տարածքն ականապատ էր, ինչը խիստ ռիսկային եւ վտանգավոր էր դարձնում հրդեհաշիջման աշխատանքը:
- Մենք չենք կարողանում լրիվ հզորությամբ աշխատել, քանի որ տարածքն ականապատ է եւ ամենափոքր անզգուշությունն անգամ կարող է փրկարարների կյանքը խլել, - ասաց Գորիսի հրշեջ փրկարարական ջոկատի հրամանատար, փրկարար ծառայության մայոր Սամվել Մուսախանյանը:
Այդ բոլորով հանդերձ՝ փրկարարական ջոկատի խելամիտ աշխատանքի՝ մոտ յոթ ժամ տեւած համառ պայքարի շնորհիվ հրդեհաշիջման աշխատանքը ժամը 21-ի սահմաններում ավարտին հասցվեց:
Կիրակի օրը՝ օգոստոսի 27-ին, ժամը 19-ի սահմաններում, Գորիսի հրշեջ փրկարարները հանձնարարություն էին ստացել մեկնել Կապանի տարածաշրջան՝ Խուստուփի փեշերին՝ մոտ տասը հեկտար տարածքի վրա բռնկված հրդեհը մարելու աշխատանքերում կապանցի հրշեջներին օգնելու համար: