Հրդեհների պատճառները հիմնականում մարդածին են
Հունիսի 29-ին Կապանի Մինաս Պապյան փողոցի թիվ 20 շենքի հարակից սարալանջում խոտածածկի հրդեհ էր բռնկվել: Հրդեհաշիջման աշխատանքներին մասնակցել են տեղի հրշեջ-փրկարարները եւ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Կապանի անտառտնտեսության մասնաճյուղի աշխատակիցները:
Այրվել է 12 հա բուսածածկ տարածք եւ ինքնաշեն փայտյա խորդանոց՝ 15քմ:
«Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Կապանի անտառտնտեսության մասնաճյուղի տնօրեն Գարիկ Միրզոյանի փոխանցմամբ՝ ջերմաստիճանի կտրուկ բարձրացումը, որ դեռ առաջիկա օրերին կպահպանվի, հրդեհի հիմնական պատճառն է: Այդ իսկ պատճառով նա քաղաքացիներին կոչ արեց անտառում կամ խոտածածկ տարածքներում պահպանել անվտանգության կանոնները՝ խնջույքից հետո կրակը մարել, ծխախոտի մնացորդները չնետել, քանի որ խոտն արդեն չորացել է, խոտհարքից հետո չվառեն մնացորդները, ինչպես նաեւ դյուրավառ հեղուկով պատված լաթեր չնետեն:
Ինչպես հայտնի է, տարվա այս եղանակին հաճախակի կարող են բռնկվել հրդեհներ՝ պայմանավորված ավելի շատ մարդածին գործոններով: Գ.Միրզոյանի փոխանցմամբ՝ այս տարի անցյալ տարվա համեմատ պակասել է հրդեհների թիվը, իսկ Կապանի տարածաշրջանի անտառներում դեռեւս հրդեհ չի բռնկվել: Ե՛վ լրատվամիջոցներով, ե՛ւ տեղում անընդհատ բացատրական աշխատանքներ են տարվում՝ բնակիչներին հորդորելով զգույշ լինել՝ աղետալի հետեւանքներից խուսափելու համար: «Անտառը պահպանելը մեր սուրբ պարտականությունն է», - նշեց մասնաճյուղի տնօրենը:
Ի դեպ, մասնաճյուղը զինված է հակահրդեհային անհրաժեշտ միջոցներով եւ պատրաստ է աջակցել հրշեջ-փրկարարներին:
Տնօրենը տեղեկացրեց նաեւ, որ արդեն սկսվել են անտառների շահագործման աշխատանքները, այսինքն՝ ծառերի հատատեղերի հատկացումը: Ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց հետ կնքված պայմանագրերի համաձայն՝ կատարվելու է հատում: 1խմ կանգուն ծառի արժեքն անփոփոխ է՝ 9720 դրամ: Անտառամերձ գյուղական համայնքի յուրաքանչյուր ընտանիքի, ինչպես նախորդ տարիներին, անվճար թույլ է տրվում անտառից 8խմ վառելափայտ տանել, ավելիի դեպքում սահմանված չափով գումար պիտի վճարեն: «Նախորդ տարվա համեմատ այս տարի ապօրինի ծառահատումների թիվը նվազել է: Թերեւս մարդիկ գիտակցաբար են մոտենում այս հարցին: Նրանք գիտեն, որ ապօրինի ծառահատումների դեպքում տուգանքներ պիտի վճարեն եւ նախընտրում են ամեն ինչ օրենքի սահմաններում անել: Իհարկե, տուգանքի չափը մենք չենք սահմանում, մենք միայն արձանագրում ենք փաստը, իսկ համապատասխան տեսչությունը սահմանում է տուգանքը», - նշեց Գ.Միրզոյանը: