Արցախի կրթական հաստատություններում հնչել է նոր ուսումնական տարին ազդարարող առաջին զանգը
Այսօր՝ սեպտեմբերի 1-ին,  Հանրապետության հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում  հնչել է  նոր ուսումնական տարվա սկիզբն ազդարարող առաջին զանգը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Ստեփանակերտի Խաչատուր Աբովյանի անվան համար 1 հիմնական դպրոցում  Գիտելիքի ու դպրության օրվան նվիրված միջոցառման սկզբում հնչել է Արցախի Հանրապետության պետական օրհներգը:
ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Նորայր Մկրտչյանը իր խոսքում շնորհավորել է ներկաներին օրվա կապակցությամբ:
«Համոզված եմ, որ մեր ուսուցիչները ջանք ու եռանդ չեն խնայելու` հագեցնելու մեր փոքրիկների հոգևոր ու մտավոր ծարավը: 2020 թվականի չարաբաստիկ պատերազմից հետո, ցավոք, մենք պարբերաբար բախվում ենք նոր մարտահրավերների, ինչն էլ ստիպում է ապրել ու արարել արտակարգ պայմաններում: Շուրջ ինը ամիս տևող ամբողջական շրջափակման հետևանքով Արցախում ստեղծվել է հումանիտար ճգնաժամ, ինչն իր անմիջական անդրադարձն  ունեցել և ունենում է Արցախի Հանրապետության գիտակրթական հաստատություններում ուսումնական աշխատաքնները պատշաճ  կազմակերպելու և իրականացնելու գործում: Այնուամենայնիվ, նախարարության կողմից գործադրվում են հնարավոր բոլոր ջանքերը մեր մատաղ սերնդի ու երիտասարդության կրթության իրավունքը պաշտպանելու և անգամ նմանօրինակ ծանր պայմաններում ուսումնական գործընթացը սկսելու ուղղությամբ»,-նշել է Ն. Մկրտչյանը:
Դպրոցի տնօրեն Լենա Ավանեսյանը մեզ հետ զրույցում ասել է, որ  դպրոցը սիրով  կրկին իր դռներն է բացում առաջին դասարանցիների ու բոլոր աշակերտների առջև՝ այս անգամ ավելի մեծ համառությամբ սկսելով ուսումնական տարին:
«Մենք շարունակելու ենք աշխատել այնպես, ինչպես մինչ օրս ենք աշխատել: Այս ուսումնական տարում կաշխատենք ավելի մեծ եռանդով, համառությամբ ու հաստատակամությամբ: Շնորհավորում եմ բոլորիս Գիտելիքի ու դպրության տոնի առթիվ»,-հավելել է Լ. Ավանեսյանը:
Ծնող Աննա Գրիգորյանը նշել է, որ առաջնեկն է այս տարի հաճախում առաջին դասարան։
«Շատ հուզված ենք, միևնույն ժամանակ՝  շատ մտահոգված: Անկախ ամեն ինչից` բոլորս հավատով ենք լցված և բոլորիս հույսը Աստված է։ Բոլորս երազում ենք, որ մեր բալիկները խաղաղ երկնքի տակ հաճախեն դպրոց ու լավ կրթություն ստանան, ինչպես աշխարհում ապրող մյուս բալիկները»,-հավելել է Ա. Գրիգորյանը:
Միջոցառումը հագեցած էր  հայրենասիրական կատարումներով: