Հունվարի 29-ին Սյունիքում առաջին անգամ անցկացվեց «Մասնագիտական կողմնորոշում էքսպո-2025» միջոցառումը
Հունվարի 29-ին Սյունիքում առաջին անգամ անցկացվեց «Մասնագիտական կողմնորոշում էքսպո-2025» միջոցառումը։
Սյունիքի մարզպետի աշխատակազմի նախաձեռնությամբ Կապանում մեկ հարկի տակ էին հավաքվել Մեղրի, Քաջարան, Կապան համայնքների բարձր դասարանների աշակերտները, մարզի նախնական, միջին մասնագիտական և բարձրագույն 19 ուսումնական հաստատություններ, մարզի հետ մշտապես համագործակցող ռազմական ուսումնական հաստատություններ, գործատուներ, այլընտրանքային կամ շարունակական կրթություն առաջարկող կառույցներ։
Ներկա էին մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը, ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության պարեկային ծառայության պետ, ոստիկանության պետի տեղակալ գնդապետ Արթուր Խուդինյանը, մարզպետի աշխատակազմի, ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության աշխատակիցներ, այլ հյուրեր:
Էքսպոյի մասնակիցները տաղավարներում սովորողներին էին ներկայացնում իրենց ուսումնական հաստատությունների կամ կազմակերպությունների հնարավորություններն ու առավելությունները՝ նպաստելով ճիշտ մասնագիտական կողմնորոշմանը:
Նշենք, որ 2024-2025 ուստարվանից «Մասնագիտական կողմնորոշումը» դպրոցներում դարձել է պարտադիր խմբակ:
Միջոցառման հանդիսավոր մասում ներկաներին ողջունեց Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը․ նա շնորհակալություն հայտնեց էքսպոյի կազմակերպիչներին, մասնակիցներին ու հյուրերին և կարևորեց միջոցառումը` աշակերտների մասնագիտական կողմնորոշմանը նպաստելու առումով։
Ելույթ ունեցավ Պարեկային ծառայության պետ գնդապետ Ա․ Խուդինյանը, նա պատասխանեց նաև աշակերտների հնչեցրած հարցերին։
Ներկաներին իրենց մասնագիտական կողմնորոշման մասին պատմեցին Կապանի N1 հիմնական դպրոցի աշակերտ Մարիաննա Ավթանդիլյանը, Գորիսի ՊՀ-ի ուսանողական գիտական ընկերության նախագահ Մանե Արջունցը:
Միջոցառման հյուրերի համար գեղարվեստական կատարումով հանդես եկան «Սյունիք» պարային համույթի սաները` ներկայացնելով տարբեր մասնագիտությունների կերպարներ։
Այնուհետև էքսպոյի մասնակիցները շրջեցին ներկայացված տաղավարներով` իրազեկվելով յուրաքանչյուրի առաջարկների և հնարավորությունների մասին։
ՀՀ Սյունիքի մարզպետի աշխատակազմ
Նկարները՝ ՀՀ ՍՅունիքի մարզպետի աշխատակազմի ֆեյսբուքյան էջի և «Սյունյաց երկրի»