Պարզվեց, որ լիովին փոխել է իր կարծիքը սյունեցիների մասին։
Հիմա, ըստ նրա, սյունեցիները հերոս են, քաջ են, իրենց հողին նվիրված են...
Մինչդեռ... Երբ Կապանի բժշկական կենտրոնի կոլեկտիվում (նրա մասնակցությամբ) ներկայացվեց Արցախյան պատերազմում սյունեցիների սխրանքը, նա հոխորտանքով արձագանքեց` հերիք է մեծ-մեծ խոսեք, սյունեցիներն ի՜նչ հերոս, իրենց սեփականությունն են պաշտպանել, հերոսը երեւանցին ու գյումրեցին են, որ եկել ու ձեզ պաշտպանել են...
Թե ինչ կարիք կար գյումրեցու եւ երեւանցու անունները հիշատակելը, չհասկացանք, մանավանդ որ ոչ ոք ու երբեւէ կասկածի տակ չի դրել Հայաստանի որեւէ տարածաշրջանի նվիրական մասնակցությունն Արցախյան պատերազմին։
Ինչեւէ, վերոհիշյալ հեռուստազրույցից հետո հույս ունեմ, որ նա կայցելի բժշկական այդ մեծ կոլեկտիվ եւ ներողություն կհայցի այն մարդկանցից, որոնց ներկայությամբ ամբաստանել է սյունեցիներին։
Նաեւ հույս ունեմ, որ հեռուստազրույցում արտահայտած մտքերն ազնիվ մղումով են արվել եւ ներկայիս հասարակական-քաղաքական խառնակ իրավիճակից օգուտ քաղելու միտում չունի, որ այդ մտքերը մորթապաշտության հերթական դրսեւորում չեն, որ այդ ամենը հեռահար նպատակներով կոմբինացիա չէ` հաշվի առնելով շախմատի հանդեպ նրա «թուլությունը»։
Եվ եթե սյունեցուն փառաբանող այդ խոսքերն իսկապես ազնիվ մղումով են ասվել, ապա ակնկալում ենք նաեւ, որ ե՛ւ ինքը, ե՛ւ իր մերձավորները Սյունիքից վերցրած հսկայական միջոցների մի մասը կնվիրաբերեն մեր լեռնաշխարհի պաշտպանության գործին, ինչը, կարծում եմ, սպասվող եւ անխուսափելի ահեղ դատաստանի ժամանակ փոքր-ինչ կմեղմի նրա վիճակը։
Հակառակ դեպքում` կշարունակենք մնալ այն համոզմունքին, որ վայ-մարզպետի վերջին շրջանի բոլոր ելույթներն ու հարայ-հրոցը բացառապես մի նպատակ ունեն` ամեն գնով պահպանել իր սյունիքյան բիզնեսի անվտանգությունը, շարունակել Սյունիքից վերցնել այն ամենը, ինչը դեռ հնարավոր է...
Այնուամենայնիվ, արդարության դեմ չմեղանչելով, համամիտ եմ հարցազրույցում ներկայիս իրավիճակի առնչությամբ նրա արտահայտած մտքերին։ Նիկոլը անպատճառ պիտի հեռանա։