Հունիսի 5-ի շոգ օրը Կապանը մարզական կյանքով էր շնչում: Քաղաքի մարզադաշտում անցկացվեց Մալոյան եղբայրների անվան աթլետիկայի հուշամրցաշար, որին մասնակցում էին Արցախի, Երևանի, Արտաշատի, Գյումրիի, Կապանի, Քաջարանի պատանի աթլետները: Մարզական տոնահանդեսին ներկա էին Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը, Կապանի համայանքապետ Գևորգ Փարսյանը, համայնքապետի տեղակալ Գոռ Թադևոսյանը, այլ պաշտոնատար անձինք: Մրցումն անցկացվեց եռացատկի և հեռացատկի մարզաձևերից, որոնց նվիրյալներն էին Մալոյան եղբայրները:
Մինչև մրցապայքարը սկսվելը հնչեց Հայաստանի Հանրապետության օրհներգը, բարձրացվեց եռագույնը: Ցուցադրական ելույթներով հանդես եկան Կապանի արվեստի մանկական դպրոցի և մանկապատանեկան մարմնամարզության մարզադպրոցի սաները:
Կապանի համայնքապետարանի սպորտի պատասխանատու Արշամ Սարգսյանը ներկայացրեց Մալոյան եղբայրների մարզական ուղին: Եռացատկի և հեռացատկի հատվածում թեժ պայքար ծավալվեց:  Եռացատկում տղաներից հաղթող ճանաչվեց Գոռ Հովակիմյանը (Արտաշատ), աղջիկներից՝ կապանցի Յանա Սարգսյանը, ով, ի դեպ, լավագույնը ճանաչվեց նաև հեռացատկի հատվածում: Տղաներից հեռացատկում  լավագույն արդյունքը ցույց տվեց Արտակ Համբարձումյանը (Երևան): Հաղթողները և մրցանակակիրները պարգևատրվեցին մեդալներով և հավաստագրերով:
Մրցումների ավարտից հետո  ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը «Սյունյաց երկրի» հետ զրույցում կարևորեց նման մրցումների անցկացումը, մանավանդ պատանի աթլետների՝ մրցափորձ ձեռք բերելու առումով: «Անցյալ տարի Կապանում ներկա էի Մալոյան եղբայրների հուշամրցաշարին, մասնակիցների զգալի աճ կա, և դա հենց այն է, ինչին ձգտում ենք», - իր խոսքն այսպես ավարտեց մեր զրուցակիցը:
Մալոյան եղբայրների հուշամրցաշարը Կապանում անցկացվում է հինգերորդ անգամ: