Հույս կա, որ Լաչինի միջանցքը կարող է բացվել, սակայն Ադրբեջանի խոսքին վստահելու ոչ մի հիմք չունենք. Բեգլարյան
Այո, Արցախի գազամատակարարումը վերականգնվել է, բայց ցանկացած պահի կարող է անջատվել, որովհետեւ Ադրբեջանը վերահսկում է գազատարի մի զգալի հատվածը եւ ունի փական դրած, որը ցանկացած պահի կարող են միցնել կամ անջատել: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 16-ին, լրագրողների հետ զրույցում նշեց Արցախի պետնախարարի խորհրդական, նախկին ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը, ով ՄԱԿ-ի գրասենյակի դիմաց դեկտեմբերի 14-ից նստացույց է սկսել:
«Ճանապարհը մնում է ամբողջովին փակ, որեւէ փոփոխություն չկա, որոշակի դրական միտում կա զուտ բանակցությունների ընթացքից: Այսինքն հույս կա, որ կարոթղ է բացվել, բայց մենք չենք կարող ասել, թե ինչ կլինի, ադրբեջանական կողմին վստահելու ոչ մի հիմք չունենք: Գազամատակարարումը վերականգնվել է առանց որեւէ  զիջման, ուղղակի միջազգայիհն ճնշման արդյունքում: Արցախի արգելափակումը եւ գազամատակարարման դադարեցումը բավակն մեծ միջազգային ռեզոնանս է առաջացրել: Եվ ռուսական կողմն է աշխատում այդ ուղղությամբ, եւ տարբեր միջազգային կառույցներ, այդ թվում ՄԱԿ-ը: Նաեւ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի  հայտարարությունն էր ճնշման միջոց: ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան, ԵՄ-ն հայտարարություններով հանդես են եկել, նաեւ տեղյակ եմ, որ ներքին ճնշում էլ կա: Նաեւ ՄԻԵԴ-ի որոշումը կա, որը մինչեւ երկուշաբթի ժամանակ է տվել Ադրբեջանին՝ տեղեկություններ տալու, թե ինչ է կատարել Ադրբեջանը մարդու իրավունքների այս խախտումները վերացնելու ուղղությամբ: Սա ճնշման ձեւերից մեկն է»,-ասաց Արտակ Բեգլարյանը:
Նրա խոսքով, պետք է նաեւ երկարաժամկետ երաշխիքներ ստանալ արցախահայության անվտանգության համար, նմանատիպ դեպքերի  կանխման համար. «Պետք է հստակ լինի, որ Ադրբեջանն այսուհետ բարձր գին է վճարելու նմանատիպ ահաբեկչական, ցեղասպանական ակտեր կատարելու համար եւ այդ գինը պետք է պատժի տեսքով լինի: Կարեւոր է, որ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն հստակ հանձնառություն ստանձնի՝ մանդատ տրամադրելով, թե ինչ  երաշխիքներ են առկա անվտանգության համար: Դա կարող են լինել ռուս խաղաղապահներ, բազմազգ խաղաղապահներ: Կարեւորը ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի կողմից տրված մանդատն է եւ կարեւոր է, որ ՄԱԿ-ի մասնագիտացված կառույցները մշտական ներկայացվածություն ունենան Արցախում: Դա կարող են լինել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն, արագ արձագանքման խմբեր, ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատարի ներկայացուցիչը: Կարող են դերակատարներ լինել ԵՄ-ն, Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն, մեզ համար կարեւոր է, որ կոնսենսուս լինի Արցախի ժողովրդի անվտանգության, իրավունքների երաշխավորման հարցում: Նաեւ միջազգայնորեն երաշխավորված երկարաժամկետ պրոցես լինի հակամարտության կարգավորման եւ Արցախի ճանաչման ուղղությամբ»,-ասաց Բեգլարյանը:
Հարցին, թե ինչ պատասխան են տվել ՄԱԿ-ի ԱԽ անդամ երկրների դեսպանատները իրենց դիմումներին, նամակներին, Արտակ Բեգլարյանը պատասխանեց, որ որեւէ պատասխան չկա. «Այդքան լիահույս էլ չէինք, որ իրենց կողմից պատասխաններ կլինեն»: