Հյուր էր Ագարակի արվեստի դպրոցը
Կապանի արվեստի պետական քոլեջի Վ.Ստամբոլցյանի անվան երգեհոնային դահլիճի բեմահարթակը մայիսի 20-ին տրամադրվել էր Ագարակ քաղաքի արվեստի դպրոցի (տնօրեն՝ Հասմիկ Մարկոսյան) դասատուներին եւ սաներին: Մարզկենտրոնի հանդիսականին ներկայանալու պատեհ առիթը ստեղծվել էր քաղաքապետ Մխիթար Զաքարյանի հովանավորությամբ:
Մինչեւ համերգը սկսվելը հանդիսավարը հակիրճ ներկայացրեց Ագարակի արվեստի դպրոցի պատմությունը, որ սկիզբ է առնում 1968 թվականից: Մեր օրերում կրթօջախի առաջընթացը պայմանավորվում է բարեկամների հետ համագործակցությամբ եւ արժանին է մատուցվում նրանց՝ Երեւանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիա, հայկական պետական մանկավարժական համալսարան, Կապանի արվեստի պետական քոլեջ, ինչպես նաեւ մշակույթի աջակցության հիմնադրամի Սյունիքի մասնաճյուղ:
Դպրոցի սաները նախ հանդիսատեսի դատին ներկայացրին Սուրեն Մուրադյանի եւ Ռոբերտ Պետրոսյանի «Մկնիկ հարսնացուն» երաժշտական թատերախաղը: Փոքրիկ դերակատարները տեղ հասցրին ստեղծագործության գլխավոր ասելիքը՝ աշխատանքը մայրն է ամեն բարիքի, իսկ ծուլությունը՝ չարիքի: Հանդիսականի ջերմ ծափողջույններին արժանացան «Ագարակ» մանկական երգչախմբի կատարումները: Ելույթ ունեցան անհատ կատարողներ, հնչեցին հայ, ռուս եւ արեւմտաեվրոպացի կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ, որոնք որոշակի պատկերացում տվեցին կրթօջախի սաների կատարողական արվեստի մասին: Համերգի վերջում «Արփի» պարային համույթը ներկայացրեց ազգագրական պարերի շարք: Միջոցառումն ավարտվելուց հետո մարզպետարանի կրթության, մշակույթի եւ սպորտի վարչության մշակույթի բաժնի պետ Սարգիս Դավթյանը հաջողություններ մաղթեց Ագարակի արվեստի դպրոցի դասատուներին եւ սաներին: