Էդուարդ Պողոսյանը կյանքի հետաքրքրական ուղի է անցել. ծնվել է Քաջարանում, ապրել Մասիսի շրջանում, կրթություն ստացել Սանկտ-Պետերբուրգում, որտեղ էլ բնակվում է երեք տասնամյակից ավելի: Ստեղծագործում է հայերեն եւ ռուսերեն, կատարում թարգմանություններ:
Լերմոնտով, Ախմատովա, Ցվետաեւա, Բրոդսկի, - սա ոչ լրիվ ցանկն է այն պոետների, որոնց ստեղծագործություններից թարգմանել է: Նաեւ բանաստեղծություններ է գրել մանուկների համար: Նրա ստեղծագործական անդրանիկ գիրքը վերնագրված է «Արձագանք ճշմարտության», որում տեղ են գտել շուրջ 200 բանաստեղծություն, թարգմանություններ, ինչպես նաեւ պոեմներից չորսը: Պոետական անմիջական, կարոտով լեցուն տողեր ունի՝ ձոնված Սյունյաց աշխարհին: Նրա բանաստեղծությունների տողերով երգեր են ստեղծվել: Երբեմն էլ, ինչպես ինքն է ասում, մեղեդուց է ծնվում իր բանաստեղծությունը…
Սյունիքի մարզային գրադարանի սպասարկման բաժնում Էդուարդ Պողոսյանի հետ տեղի ունեցավ հանդիպում, որ «Միջմշակութային երկխոսություն. Սանկտ-Պետերբուրգ-Կապան» խորագիրն էր կրում:
Միջոցառմանը մասնակցում էին տարբեր տարիքի եւ զբաղմունքի մարդիկ: Օրվա բանախոսը պատմեց իր ընտանիքի մասին, ներկայացրեց գրական գործունեությունը Ռուսաստանի հյուսիսային մայրաքաղաքի հայ համայնքում, որը հիմնականում արտահայտվում է գրական երեկոներ կազմակերպելով՝ նվիրված մեր գրականության դասականներին եւ հայ ժամանակակից պոեզիային: Նաեւ կարդաց իր բանաստեղծություններից եւ թարգմանություններից: Հանդիպման ավարտին հանդիսականները ներկայացրին նրա ստեղծագործությունների վերաբերյալ տպավորություններ ու կարծիքներ: