Ինձ վրա մեծ տպավորություն թողեցին համալսարանի մաքուր միջանցքները, նորոգված լսարանները, գրքերով ծանրաբեռնված գրադարանները: Եվ իմ մեջ էլ ծնվեց մի նոր ցանկություն…
8-րդ դասարանի աշակերտուհի
Շրջագայության երկրորդ օրը եղանք մայր բուհի առաջին մասնաշենքում: Տիկին Սաթենիկի ուղեկցությամբ բարձրացանք երրորդ հարկ, որտեղ մեզ հյուրընկալեց բանասիրական ֆակուլտետի հայ գրականության ամբիոնի վարիչ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Սամվել Մուրադյանը: Եվ քանի որ նա հայոց լեզվի շտեմարանի համահեղինակ է, ուստի հարցերի տարափը սկսվեց շտեմարանի շուրջ: Գրականագետն ուշադիր լսում էր մեր հարցերը եւ մանրակրկիտ բացատրում կամ պարզաբանում: Մենք մեզ թեթեւացած զգացինք, քանի որ այն, ինչ մեզ մտահոգում էր, մտահոգում էր նաեւ հեղինակին: Եվ քանի որ վերադարձի ճանապարհին պետք է այցելեինք Պարույր Սեւակի տուն-թանգարան, տիկին Սաթենիկի հորդորով պարոն Մուրադյանը սկսեց պատմել մեծ բանաստեղծի մասին: Պարզվեց, որ իրական կյանքում նա մտերիմ է եղել Սեւակի հետ: Եվ այն, ինչ լսեցինք մեծ բանաստեղծի մասին, ոչ մի գրքի մեջ չէինք հանդիպել: Այդ է պատճառը, որ բոլորս շունչներս պահած լսում էինք: Ինչքա՜ն լավ էր պատմում, ինչքա՜ն գեղեցիկ էր խոսքը: Երանի թե ժամանակն անսպառ լիներ:
Հաջորդ հանդիպումը պատմության ֆակուլտետի դեկան Էդիկ Մինասյանի հետ էր: Նա էլ մեծ սիրով ներկայացրեց ֆակուլտետի պատմությունը, նրա ազատամարտիկ ուսանողներին, ովքեր իրենց կյանքը դրեցին հայրենիքի փրկության զոհասեղանին, որ խաղաղ բացվեն արշալույսները: Ի դեպ, Էդիկ Մինասյանը մեր պատմության դասագրքի հեղինակն է:
Իմ ծնողները մայր բուհի շրջանավարտներ են եւ այն, ինչ պատմել էին իրենց ուսանողական կյանքից, շատ քիչ էր իմ տեսածից եւ զգացածից: Այս շրջագայությունը կնպաստի, որ ես էլ քայլեմ ծնողներիս ճանապարհով:
Դպրոցի աշակերտական խորհուրդն իր շնորհակալությունն է հայտնել կրթօջախի տնօրինությանը` դաստիարակչական եւ ճանաչողական ծրագրի իրականացման համար, Սյունիքի համայնքի ղեկավար Սամվել Սարգսյանին` շրջագայությանն աջակցելու համար: Վերջինս խոստացավ, որ նման շրջագայությունները շարունակական են լինելու: