Տեսչական մարմինը Զանգեզուրի ՊՄԿ-ի նկատմամբ կիրառել է երեք վարչական տուգանք
Ըստ տեսչական մարմնի ղեկավարի պաշտոնակատար Գնել Հասրաթյանի՝ «Զանգեզուրի ՊՄԿ» ՓԲ ընկերության նկատմամբ կիրառվել է 3 վարչական տուգանք։
1. Ընկերությունը խախտել է Ընդերքի մասին օրենսգրքի 59-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 6-րդ կետը (հանքարդյունաբերողը պարտավոր է վարել օգտակար հանածոների պաշարների ամենօրյա շարժի գրանցամատյան), ինչի համար ենթարկվել է վարչական տուգանքի 100.000 դրամի չափով
2. Ընկերությունը խախտել է «Մթնոլորտային օդի պահպանության մասին» օրենքի 12-րդ, 13-րդ եւ 15-րդ հոդվածները (մթնոլորտային օդն աղտոտող նյութերի արտանետմանը վերաբերող դրույթներ), ինչի համար ենթարկվել է վարչական տուգանքի 150.000 դրամի չափով
3. Ընկերությունը խախտել է Ջրային օրենսգրքի 27-րդ հոդվածը (ջրօգտագործման թույլտվության վավեր լինելը), որի համար ենթարկվել է վարչական տուգանքի 300.000 դրամի չափով:
ԶՊՄԿ-ի վերաբերյալ ստուգումներին «Հետքն» անդրադարձել էր անցյալ տարի: Տեսչական մարմինը հաշվարկել էր, որ կոմբինատն իր տնտեսական գործունեությամբ շրջակա միջավայրին հասցրել է 382.431.552 դրամի վնաս, որը փոխհատուցելու պահանջ էր ներկայացվել: ԶՊՄԿ-ն իր հերթին հայտնել էր, որ չի վիճարկելու ՏՄ-ի կազմած ակտն ու վճարելու է հաշվարկված գումարը: Դրանից բացի՝ ՏՄ-ն հաղորդել էր, որ կոմբինատի ոլորտային 3 պատասխանատու պաշտոնատար անձինք ենթարկվել են վարչական տուգանքի՝ ընդհանուր 550.000 դրամի չափով: Սրա պատճառը հենց այն խախտումներն են, որոնց վերեւում անդրադարձանք: