Տեղեկացնում եմ՝ ուշադրությամբ ուսումնասիրել եմ syuniacyerkir.am կայքում (19.06.2023 թ.) հրապարակված նամակում բարձրացված խնդրո առարկան և ըստ այդմ քննարկումներ եմ ունեցել ոլորտի ներկայացուցիչների, ինչպես նաև Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանի հետ:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ այս պահին մասնագիտական խմբի կողմից տեղի է ունենում վնասների գնահատում, որի արդյունքներով պետք է կազմվի զեկույց, ինչն էլ ուղարկվելու է ԱԻՆ, ապա՝ վերջնական որոշման համար, կառավարություն:
Հարկ եմ համարում տեղեկացնել՝ վերջին օրերի տեղատարափ անձրևների և կարկտաբեր տեղումների պատճառով տուժել են բազմաթիվ գյուղացիական տնտեսություններ ոչ միայն Սիսիանում և Տաթևում, այլև Հայաստանի մի շարք այլ բնակավայրերում, ինչն էապես դժվարացնում է գնահատման գործընթացը:
Այդուամենայնիվ, ձեր բարձրացրած խնդիրը կպահեմ իմ ուշադրության կենտրոնում և գործընկերներիս հետ միասին կփորձեմ ուղիներ գտնել՝ փոխհատուցման մեխանիզմներ ստեղծելու նպատակով:
Ինքս, բնականաբար, գիտակցում եմ՝  Սիսիան և Տաթև համայնքներում գյուղատնտեսությունը կարևոր նշանակություն ունի զբաղվածության ապահովման համար, իսկ որոշ դեպքերում  հանդիսանում է բնակչի եկամտի միակ աղբյուրը:
Հաշվի առնելով նաև, որ վնասված գյուղացիական տնտեսությունների գերակշիռ մասը սերմերը ձեռք են բերել վարկի օգնությամբ, և կարող է խնդիր առաջանալ դրանց մարման առումով, անպայման հարցը կքննարկեմ գործադիրի գործընկերներիս հետ:
Այսպիսով, խնդիրն իմ ուշադրության կենտրոնում է, և կաշխատեմ լուծումներ գտնելու ուղղությամբ:
Արդյունքների մասին կտեղեկացնեմ առաջիկայում: