«Իմ հոգում՝ Կոմիտաս»
27.09.2019 16:03
Սեպտեմբերի 26-ին լրացավ հայ կոմպոզիտորական դպրոցի հիմնադիր, բանահավաք, երաժշտագետ, երգահան մեծն Կոմիտասի 150-ամյա հոբելյանը: Կապանի մշակույթի կենտրոնում տեղի ունեցավ օրվա խորհրդին նվիրված համերգ, որ «Իմ հոգում՝ Կոմիտաս» խորագիրն էր կրում, դրանով ըստ ամենայնի եզրափակվեց «Քեզ համար, Կապան» բարեգործական ծրագիրը՝ մեկնարկված այս տարվա հունիսից:
Մշակույթի կենտրոնի ստեղծագործական կազմը ներկայացրեց գրական-երաժշտական համադրույթ, բեմահարթակին Կոմիտասի կյանքն էր, թե ինչպես ծնողազուրկ պատանին, հաղթահարելով աներեւակայելի խոչընդոտներ, հայ երգը մաքրեց օտարամուտ ազդեցություններից, վերադարձնելով հարազատ ժողովրդին: Երգահանի կյանքի կարեւոր իրադարձություններն արտացոլող ասմունքն ընդմիջվում էր կոմիտասյան անմահ երգերով:Միջոցառման ավարտին հանդիսականը երկարատեւ ծափահարություններով վարձատրեց երգիչ-երգչուհներին, երաժիշտ-կատարողներին եւ միջոցառման ստեղծագործական կազմին  (նախաձեռնության հեղինակ՝ Գեւորգ Հարությունյան, սցենարը՝ Մարգարիտա Մանուկյանի, բեմադրությունը՝ Քրիստինե Սլոյանի, գեղարվեստական ղեկավար՝ Աստղիկ Գրիգորյան):
Համերգի ավարտին  մշակույթի կենտրոնի տնօրեն Գեւորգ Հարությունյանը ներկաներին երախտագիտություն հայտնեց, բարեգործական ձեռնարկին ավանդ բերելու համար, նաեւ տեղեկացնելով, որ համահայկական փառատոնին հավաքվել է ավելի քան 15 մլն 200 հազար դրամ, որ բացառապես կհատկացվի Կապան համայնքի համար շարժական բեմ ձեռք բերելու նպատակով: