Ի՞նչ գործողություններ է արել երկրորդ նախագահը 2008թ. հետընտրական օրերին. մանրամասներ՝ Քոչարյանի ելույթից
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը 2008թ. հետընտրական օրերին երկու կարևոր գործողություն է կատարել՝ հրավիրել է փետրվարի 23–ի խորհրդակցությունը, կարգադրություններ արել և մարտի 1-ին հայտարարել է արտակարգ դրություն։ Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 1-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը՝ վկայակոչելով երկրորդ նախագահի դատարանում ունեցած ելույթը։
Նրա խոսքով՝ Ռոբերտ Քոչարյանն իր երկու ժամանոց ելույթում հատ առ հատ անդրադարձել է մեղադրանքի բոլոր դրույթներին և հերքել բոլոր այն դրվագները, որոնք որ արտացոլված են մեղադրանքի որոշման մեջ.
«Սահմանադրական դատարանը Հայաստանում միակ ատյանն է, որը կարող է Մարտի մեկին արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին նախագահի հրամանագիրը ճանաչել հակասահմանադրական, սակայն մինչ օրս ոչ ոք չի դիմել Սահմանադրական դատարան և չի վիճարկել այդ հարցը»,- ասաց նա՝ հիշեցնելով, որ ԱԺ–ն նույնպես համարել է, որ այդ հրամանագիրն անհրաժեշտ է և օրինական։
Պաշտպանը նշեց, որ Քոչարյանին է մեղսագրվում այդ խորհրդակցությունը հրավիրելն ու նման հրամանագիր արձակելը, սակայն ըստ նրա՝ այդ երկու գործողությունների կատարումը չեն կարող որակվել՝ սահմանադրական կարգի տապալում։