Երկաթուղիների ռուսական օպերատորները չեն զրկում Հայաստանին մրցակցային առավելություններից, այլ ստեղծում է դրանք։ Այս մասին ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայկական երկաթուղիների կառավարման թեմայի վերաբերյալ հայտարարություններին։
«Ինչ-որ տարօրինակ հայտարարություններ են։ Ռուսաստանը հետևողականորեն հանդես է գալիս տարածաշրջանում բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունների ապաշրջափակման օգտին։ Այդ ուղղությամբ մեծ աշխատանք է կատարվել Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների համանախագահությամբ գործող եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակում։ Հայկական երկաթուղին արդեն ավելի քան 20 տարի գտնվում է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության կառավարման ներքո, և այդ ընթացքում ռուսական ընկերությունը կայուն կերպով կատարում է պայմանագրի բոլոր պայմանները։ Երևանում, հավանաբար, մոռացել են այդ մասին»,- ասել է Մ. Զախարովան։