ԻՆՖՈԳՐԱՖԻԿԱ Երկաթուղային հաղորդակցության սխեման Հարավային Կովկասում` ապաշրջափակումից հետո
Sputnik Արմենիան պատրաստել է ինֆոգրաֆիկա Հարավային Կովկասում գտնվող այն մայրուղիների մասին, որոնք կարող են սկսել գործել Մոսկվայում ձեռք բերված եռակողմ պայմանավորվածությունների արդյունքում։
Երեկ Մոսկվայում կայացած բանակցությունների ժամանակ Ռուսաստանի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի առաջնորդները որոշել են այդ աշխատանքի հստակ ուղղություններ սահմանել։
Տրանսպորտային հաղորդակցության ապաշրջափակումը Մոսկվայում Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի առաջնորդների բանակցությունների առանցքային թեմաներից էր։ Նիկոլ Փաշինյանի, Վլադիմիր Պուտինի ու Իլհամ Ալիևի ստորագրած համատեղ հայտարարության մեջ նշված է, որ անհրաժեշտ է ապաարգելափակել բոլոր ճանապարհները։ Խոսքն առաջին հերթին երկաթուղային ճանապարհների մասին է։
Եթե հաջողվի պայմանավորվածությունները կյանքի կոչել, կստանանք հետևյալ պատկերը․ Իջևան-Ղազախ երկաթուղային հատված հյուսիսում։ Այն Հայաստանին հնարավորություն կտա երկաթուղային ելք ունենալ դեպի Ռուսաստան։
Մեղրիով Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետություն գնացող՝ Ադրբեջանի հարավում գտնվող ճանապարհի վերականգնում։ Այնտեղ Թուրքիա  գնացող ավտոմայրուղի կա։
Հայաստանի Արարատի մարզն ու Նախիջևանը կապող Երասխ – Շարուր անցման ապաարգելափակում։ Հայաստանի համար դա երկաթուղային ճանապարհ է դեպի Իրան ու կարճ ճանապարհ դեպի Սյունիք։
Գյումրուց մինչև Թուրքիայի սահման տանող երկաթուղու բացումը կհանգեցնի Ռուսաստանի ու Թուրքիայի երկաթուղային համակարգերի միավորմանը, նաև կարող է լրացուցիչ միջանցք դառնալ Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հաղորդակցության համար։
Այդ ցանցը կարող է համակցված լինել «Հյուսիս-հարավ» (Եվրոպա-Ռուսաստան-Իրան-Հնդկաստան) տրանսպորտային միջանցքի հետ։