Իրականության եւ պետական կարգի ջրբաժանում (Հարցում ՀՀ Սյունիքի մարզպետ Վահե Հակոբյանին)
22.08.2017 09:35
Պաշտոնատար եւ այլ անձանց անվտանգությունն ապահովելու գործընթացը կազմակերպվում է համաձայն Հայաստանի Հանրապետության «Հատուկ պետական պաշտպանության ենթակա անձանց անվտանգության ապահովման մասին» օրենքի: Նշված օրենքի համաձայն (օրենքի 5-րդ հոդված)՝ պետական պահպանություն տրամադրվում է՝ ա) Հայաստանի Հանրապետության նախագահին, 2) Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահին, 3) Հայաստանի Հանրապետության վարչապետին: Նույն հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն՝ այլ պետական պաշտոնյաներին, հասարակական, քաղաքական, կրոնական եւ այլ գործիչներին, ինչպես նաեւ այլ անձանց կարող է պետական պահպանություն տրամադրվել Հայաստանի Հանրապետության նախագահի սահմանած կարգով եւ ժամկետներում։ Այդ անձանց պահպանությունն իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության նախագահի սահմանած իրավասու պետական մարմինը:
Միեւնույն ժամանակ, ՀՀ ոստիկանությունը դեռեւս 2013թ. հրապարակված տարեկան զեկույցում արձանագրել է, որ «Ոստիկանությունը շարունակում է իրականացնել իր գործառույթները եւ ընդլայնում դրանց սահմանները՝  …կարգի հրավիրելով տարատեսակ գոռոզամիտներին, ովքեր թիկնազորերով ու շարասյուներով փորձում են օրենքի եւ հասարակության հանդեպ իրենց իբր գերազանցությունը ցուցադրել…»: Թիկնազորով շրջելու անթույլատրելիությունը վերահաստատվել է ՀՀ ոստիկանության կողմից բազմաթիվ անգամ, ինչպես նաեւ վերահաստատվել է անձամբ ՀՀ ոստիկանապետ Վովա Գասպարյանի կողմից:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Դուք գրեթե միշտ շրջում եք երկու ավտոմեքենայով, որոնցից մեկը փաստացի Ձեր թիկնազորն է, եւ հիմք ընդունելով «Տեղեկատվության ազատության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի պահանջները, խնդրում ենք պարզաբանել ստորեւ նշված հարցերը եւ այդ մասին տրամադրել տեղեկատվություն:
1) Ի՞նչ վտանգ է սպառնում Ձեզ, որ, ի տարբերություն բազմաթիվ նախարարների եւ Սյունիքի բազմաթիվ նախկին մարզպետների, անհրաժեշտություն է առաջացել շրջել թիկնազորով:
2) Արդյո՞ք Հայաստանի Հանրապետության նախագահի կարգադրությամբ Ձեզ տրամադրվել է հատուկ պետական պահպանություն, եթե այո, ապա ի՞նչ ժամկետով եւ ո՞ր հանգամանքների հետ կապված:
Խնդրում ենք տրամադրել նաեւ համապատասխան իրավական ակտի պատճենը:
3) Եթե Ձեզ չի տրամադրվել հատուկ պետական պահպանություն, ապա խնդրում ենք պարզաբանել՝ ի՞նչ գումարներից են վճարվում Ձեր թիկնազորի ծախսերը, ներառյալ ավտոմեքենայի, վառելիքի եւ անձնակազմի աշխատավարձի ծախսերը:
4) Խնդրում ենք պարզաբանել՝ արդյո՞ք թիկնազորը շարունակում է Ձեզ ուղեկցել նաեւ այն ժամանակ, երբ այցելում եք Երեւան, թե՞ թիկնազորն անհրաժեշտ է միայն Սյունիքի մարզում:
5) Ակնկալվող պատասխանը բնակչության կողմից առավել արժանահավատ դարձնելու նպատակով խնդրում եմ տրամադրել համապատասխան ապացույցներ՝ ներառյալ Ձեր ծառայողական ավտոմեքենայի եւ թիկնազորի ավտոմեքենայի սեփականության իրավունքը հաստատող փաստաթղթերի պատճենները, որտեղ կերեւա, թե ո՞վ է հանդիսանում դրանց սեփականատերը, թիկնապահների աշխատանքային կամ ծառայությունների մատուցման պայմանագրերի պատճենները, որտեղ կերեւան համապատասխան պատվիրատուն (վճարող կողմը), ինչպես նաեւ վճարի չափը:
Նաեւ հաշվի առնելով պետական բյուջեն խնայողաբար եւ նպատակային ծախսելու վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի եւ մի շարք այլ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց ու ՀՀ համապատասխան օրենսդրության պահանջը, կարեւորելով պետական ֆինանսական միջոցների արդյունավետ ծախսման նկատմամբ հանրային վերահսկողության անհրաժեշտությունը եւ նշված հարցում հանրային հետաքրքրությունը, խնդրում ենք պարզաբանել նաեւ՝
6) ո՞րքան է կազմում Ձեր կողմից ուղղաթիռով Կապան եւ ԼՂՀ ճամփորդելու, ուղղաթիռն ամբողջ օրով Կապանում ենթադրաբար պահելու եւ վերադարձի գինը,
7) ո՞վ եւ ի՞նչ աղբյուրներից է վճարում նշված ուղեւորություննեի գումարը,
8) ինչո՞վ է պայմանավորված հենց ուղղաթիռով ճամփորդելու անհրաժեշտությունը (մանավանդ որ ուղղաթիռով ժամանելուն զուգահեռ Ձեր ավտոմեքենաները վարորդների հետ նույնպես ժամանում են Կապան՝ օդանավակայանում Ձեզ դիմավորելու նպատակով),
9) այս դեպքում նույնպես խնդրում ենք տրամադրել ուղղաթիռային փոխադրման պայմանագրի պատճեն եւ վճարումը հավաստող փաստաթղթերը,
10) եւ վերջապես խնդրում ենք հայտնել՝ ո՞ւմ միջոցների հաշվին եւ որտե՞ղ եք բնակվում Սյունիքի մարզում, քանի որ՝ մեր տեղեկություններով, Սյունիքի մարզում չունեք անշարժ գույք, ինչպես նաեւ վարձակալած բնակարան, ո՞վ եւ որքա՞ն է վճարում Ձեր բնակարանի կամ տան համար,
11) բացի Ձեզնից՝ ովքե՞ր են նաեւ բնակվում նույն հասցեում:
Նշված վերջին հարցի վերաբերյալ հավելյալ պարզաբանում ենք՝ առաջադրված հարցը պայմանավորված չէ զուտ անձնական հետաքրքրությամբ, այլ պայմանավորված է պոտենցիալ կոռուպցիայի հնարավոր առկայության վերաբերյալ կասկածները հաստատելուն կամ փարատելուն:
Այս դեպքում նույնպես խնդրում ենք տրամադրել համապատասխան պայմանագրերը (եւ քանի որ Հայաստանի Հանրապետությունում անշարժ գույքի վարձակալության, օգտագործման կամ առուվաճառքի պայմանագրերը կնքված են համարվում նշված իրավունքների պետական գրանցման պահից՝ խնդրում ենք նաեւ տրամադրել պետական գրանցման վկայականի պատճենը կամ քաղվածք գրանցամատյանից այդ մասին):
Կանխավ շնորհակալություն ենք հայտնում անհրաժեշտ տեղեկություններ տրամադրելու համար:
Հիշեցնում ենք միաժամանակ՝ բացառությամբ «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված դեպքերի, տեղեկատվություն տրամադրելուց հրաժարվելը կամ ոչ հավաստի տեղեկատվություն տրամադրելը, ինչպես նաեւ սահմանված կարգի այլ խախտումներն առաջացնում են օրենքով ամրագրված պատասխանատվություն:
Հնգօրյա ժամկետում (հարցման թղթային տարբերակն ուղարկում ենք փոստով) սպասում ենք հարցման պատասխանին կամ մերժման հիմքերին՝ հակառակ դեպքում լիազորված պետական կառավարման մարմին կամ դատարան բողոքարկելու համար:
22 օգոստոսի 2017թ.