Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում եռօրյա սուգ է. «Սյունյաց երկրի» ներկայացուցիչներն այցելել են ԻԻՀ Կապանի գլխավոր հյուպատոսարան
05.01.2024 14:20
Հունվարի 4-ի առավոտվանից բազմաթիվ կապանցիներ այցելում են Իրանի Իսլամական Հանրապետության Կապանի գլխավոր հյուպատոսարան՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Քերման քաղաքի գերեզմանատան մոտ տեղի ունեցած պայթյունների հետևանքով զոհվածների հիշատակին:
Ողբերգական միջադեպը տեղի էր ունեցել հունվարի 3-ին՝ գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի նահատակության հերթական տարելիցին նվիրված միջոցառման ժամանակ:
Երկու պայթյունի հետևանքով զոհվել է առնվազն 103 մարդ, վիրավորվել 171-ը:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության իշխանությունները տեղի ունեցածը որակել են ահաբեկչություն:
Կատարված ահաբեկչության պատասխանատվությունը ստանձնել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը:
Իրանի կառավարությունը եռօրյա սուգ է հայտարարել ամբողջ երկրում:
Հունվարի 5-ին «Սյունյաց երկիր» թերթի և «Սյունյաց երկիր. մշակութային» հանդեսի խմբագրության ներկայացուցիչներն այցելել են Իրանի Իսլամական Հանրապետության Կապանի գլխավոր հյուպատոսարան:
Սամվել Ալեքսանյանը խմբագրակազմի և նշված պարբերականների բազմահազարանոց լսարանի անունից ցավակցություն հայտնեց գլխավոր հյուպատոս Մորթեզա Աբեդին Վարամիին և հյուպատոսարանի  ամբողջ աշխատակազմին, ի դեմս նրանց՝ Իրանի եղբայրական ժողովրդին ու մասնավորապես զոհվածների հարազատներին՝ մաղթելով համբերություն և տոկունություն:
Հանդիպման ընթացքում գլխավոր հյուպատոս Մորթեզա Աբեդին Վարամին տեղեկություններ հաղորդեց ահաբեկչության և դրա հետևանքների վերացման ուղղությամբ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում իրականացվող քայլերի մասին:
Գլխավոր հյուպատոսն իր սրտաբուխ երախտագիտությունը հայտնեց  կապանցիներին և Սյունիքի ողջ բնակչությանը՝ դժբախտության այս օրերին իրենց կողքին լինելու, իրենց մխիթարելու և սատարելու, ինչպես և Իրանի ժողովրդին պատուհասած սուգն ու վիշտը փարատելու համար: