Իրանի քաղաքականությունը հիմնված է հարևանների հետ բարիդրացիության ընդլայնման վրա, և Ադրբեջանը բացառություն չէ․ Քանանի
Թեհրանը ողջունում է դիվանագիտական երկխոսությունները։ Սա Իրանի առաջնահերթություններից է։
Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Նասեր Քանանին՝ անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններին։
Քանանին նաև խոսել է Ադրբեջանի նախագահի և ադրբեջանակ որոշ լրատվամիջոցների հայտարարություններին, որոնք ուղղված են Իրանի դեմ։
«Ինչպես գիտեք, անցած շաբաթ Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանը կանչվել է արտգործնախարարություն, և նրան է ներկայացվել Իրանի խիստ բողոքը։ Մեր քաղաքականությունը հիմնված է հարևանների հետ բարիդրացիության ու համագործակցության ընդլայնման վրա, և Ադրբեջանն այս հարցում բացառություն չէ։
Բայց ոչ ոք իրավունք չունի սխալ ընկալելու Իրանի այս քաղաքականությունը։ Մեր վարքագիծն այսպիսի «աննշան քամիներից» զգացմունքային չի դառնում, ուստի Իրանի լռությունն ու համբերությունը ոչ ոք չպետք է մեկնաբանի որպես երկրի թուլություն։ Հարևանների հետ մեր քաղաքականությունը հիմնված է հարևանության ամրապնդման վրա, ուստի լրատվամիջոցների թիկունքին դիրքորոշումներ ու բողոքներ հայտնելն անօգուտ է»։