Իրանական ԶԼՄ-ն կոչ է անում իշխանություններին բարձրացնել տարանցման հարկը ադրբեջանցի բեռնափոխադրողների համար
Իրանական «Ջավան» թերթը հրապարակել է «Բաքվի հшնց-шգnրծnւթյnւնը Իրանից Կովկաս հաղորդակցության ճանապարհին» հոդվածը, որում հիշատակվում է Գորիս-Կապան ճանապարհին ադրբեջանական պահակակետի գտնվելու վայրը:
Հոդվածում ընդգծվում է, որ Հայաստանը կորցրել է Ադրբեջանի վրա ճնշnւմ գործադրելու բոլոր լծակները ։ Ադրբեջանը, ելնելով հին խորհրդային քարտեզներից, գրոհել է Հայաստանի տարածքը և, բացի ճնշման նախկին լծակներից, վերահսկողություն է սահմանել Հայաստան-Իրան ճանապարհի 20-կիլոմետրանոց հատվածի նկատմամբ ։ «Որպեսզի ցույց տա իր լրջությունն ու ճնշման լծակի ուժը, նա երկու օրով սահմանափակեց Հայաստանի և Իրանի միջև ցամաքային ճանապարհը», — ասվում է հոդվածում ։
Հոդվածում ասվում է, որ Բաքվի գործողությունների նպատակներից մեկն Իրանին uտիպել հրաժարվել Հայաստանի տարածքն օգտագործել տարանցման համար և կш-խվшծnւթյшն մեջ քցել Ադրբեջանի տարածքից: Եթե Իրանը ճիշտ չկողմնորոշվի թանկարժեք Նախիջեւան-Բիլեսուվարի ճամապարհի ճանապարհային հարկը չբաչձացնի, Ադրբեջանի չարագործությունները կշարունակվեն ։