Սաթունց Տիգրան. «Երկիրը զենքով պաշտպանում են, պահում են՝ աշխատանքով»
Սաթունց Տիգրան Մարտունի. ծնվել է 1963 թ. մարտի 23-ին Գորիսում: Սովորել է Գորիսի թիվ 3 միջնակարգ դպրոցում, Երեւանի Խաչատուր Աբովյանի անվան մանկավարժական ինստիտուտի Գորիսի մասնաճյուղում: Ծառայել է խորհրդային բանակում: 1983-89 թթ. աշխատել է Գորիսի մարզադպրոցում՝ մարզիչ:
Արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ միացել է Մխիթար սպարապետ ջոկատին, մասնակցել է Շուռնուխի եւ Կորնիձորի ինքնապաշտպանական մարտերին:
1993 թվականին Արցախյան առաջին պատերազմում Արցախում զոհվել է Տիգրանի հայրը՝ Մարտուն Սաթունցը:
Արցախյան առաջին պատերազմի ավարտից հետո՝ 1995-ին, Տիգրան Սաթունցը հայրենի Գորիսում առաջին սեփական բիզնես հիմնադրողներից էր:
1999 թվականին ամուսնացել է, ունի երկու որդի:
Տիգրան Սաթունցի ու նրա ընտանիքի մասին Գորիսում միայն դրական կարծիքներ են հայտնում. «Հարգված մարդ էր, աշխատող, ստեղծող, խելացի, լավ ընտանիք ունի՝ խելացի տղաներ, նվիրված կին: Տիգրան Սաթունցը մեզանում հայտնի է  իր հայրենասիրությամբ: Ամեն անգամ, երբ հայրենիքը վտանգի մեջ է եղել, Տիգրանը զենք է վերցրել եւ պաշտպանել մեր երկիրը: Միշտ էլ պատրաստ է եղել կյանքը զոհաբերել հանուն հայրենիքի, բայց պնդում էր, որ երկիրը զենքով պաշտպանում են, պահում են՝ աշխատանքով...»:
2016 թ. ապրիլին թշնամին նորից գլուխ էր բարձրացրել, Տիգրան Սաթունցը ԵԿՄ կազմում մեկնել է Արցախ, ամիսներ շարունակ կանգնել ժամկետային զինծառայողների կողքին՝ իր փորձով, գիտելիքներով ու ներկայությամբ նպաստել 18-20 տարեկան տղաների բարոյահոգեբանական վիճակի բարձրացմանը:
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը պատերազմ սկսեց: Տիգրան Սաթունցը սեպտեմբերի 29-ին կամավորագրվել է եւ մեկնել Մարտակերտ: Տիգրանը շտապում էր հասնել ժամկետային զինծառայող որդուն, ում կողքին մարտնչել է 25 օր:
Տիգրան Սաթունցը զոհվել է 2020 թ. հոկտեմբերի 27-ին՝ անօդաչուի հարվածից: Նահատակված քաջորդու աճյունը հողին է հանձնվել հոկտեմբերի 29-ին՝ Գորիսի նորահիմն պանթեոնում:
Հետմահու պարգեւատրվել է «ԵԿՄ» հուշամեդալով: