Իրանը հաստատել է Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրից դուրս չգալու մտադրությունը
ԱԷՄԳ-ն ողջունել է այն փաստը, որ Թեհրանը մտադիր չէ դուրս գալ Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրից (ՄԶՉՊ) և հայտնում է Իրանի խնդիրները երկխոսության միջոցով լուծելու պատրաստակամության մասին, հայտարարել է ԱԷՄԳ -ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին։
Միևնույն ժամանակ, նա տեղեկացրել է, որ Իրանը մտահոգություններ է հայտնել մի շարք հարցերի վերաբերյալ, և ԱԷՄԳ-ի պարտականությունն է «լսել մտահոգություններն ու գտնել դրանք լուծելու ուղիներն ու միջոցները»։
Նախօրեին Կահիրեում Գրոսին հանդիպել է Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչիի հետ։ Հաղորդվում է, որ ԱԷՄԳ-ն և իրանական կողմը համաձայնության են եկել Իրանում միջազգային կազմակերպության փորձագետների գործունեությունը վերսկսելու պայմանների շուրջ:
Հունիսի 22-ին Իրանի երեք միջուկային օբյեկտի վրա ԱՄՆ հարվածներից հետո, հուլիսի 2-ին Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը ստորագրել է օրենք, որով դադարեցվում է Թեհրանի համագործակցությունը ԱԷՄԳ-ի հետ: Փաստաթուղթը, մասնավորապես, նախատեսում է արգելել ԱԷՄԳ-ի տեսուչների մուտքն Իրան, «քանի դեռ չի երաշխավորվել միջուկային ոլորտում ազգային անվտանգությունը»: Բացի այդ, Թեհրանում կոչեր են հնչել դուրս գալ միջուկային անվտանգության միջազգային պայմանագրից, որին Իրանը միացել է 1968 թվականին: