Իրանը կտրականապես դեմ է միջազգային սահմանների փոփոխությանը և ուժի կիրառմանը տարածաշրջանային խնդիրների լուծման համար. դեսպան Սոբհանի
06.02.2025 17:56
ԻԻՀ-ն Հայաստանին և ժողովրդին համարում է իր բարեկամը: Իրանը վերջին տասնամյակների ընթացքում մշտապես աջակցել է Հայաստանի աճին և հզորացմանը, երկու երկրների հարաբերությունները աստիճանաբար հասել են հասունության և խորության անհրաժեշտ մակարդակի այնպես, որ այսօր մեր երկկողմ հարաբերություններում առկա է փոխադարձ ըմբռնում, իսկ փոխհարաբերությունների տնկին վերածվել է հաստաբուն ծառի: Այդ մասին ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ-ում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին:
«ԻԻՀ-ն իր հիմնական հանձնառությունն է համարում տարածաշրջանում հարատև խաղաղության և կայունության հաստատումը: ԻԻՀ-ն կտրականապես դեմ է միջազգային սահմանների փոփոխությանը, աշխարհաքաղաքական փոփոխություններին և ուժի կիրառմանը տարածաշրջանային խնդիրների լուծման համար, և վճռականորեն աջակցում է երկրների՝ հատկապես Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը: Կեղծ նարատիվների, սպառնալիքների և կասկածների տեսանյութերի ստեղծումը չի կարող խաթարել երկու երկրների միջև առկա ամուր հարաբերությունները կամ պառակտում ու կասկածներ նետել մեր միջև»,- ասաց նա:
Անցած տարվա ընթացքում, ըստ Իրանի դեսպանի, հիանալի արդյունքներ են արձանագրվել երկու երկրների միջև, մեկնարկել է Հայաստան-Քաջարան ճանապարհի շինարարությունը, երրորդ էլեկտրահաղորդման գծի աշխատանքներն ավարտական փուլում են, դիվանագիտական փոխայցերը, փոխըմբռնումն ու փոխադարձ ընկալումը թույլ չեն տվել, որ «հարաբերությունների թշնամին կասկածներ, թյուրըմբռնումներ ստեղծի»:
«Մենք շարունակում ենք առաջնորդվել այդ ճիշտ ճանապարհով: Երկու երկրների հարաբերությունների ապագան շատ պարզ է և ոչ ոք չի կարող դա շեղել»,- ասաց նա և հայերենով հավելեց. «Կեցցե՛ Հայաստանը, կեցցե՛ Իրանը»: