Իրավապահները գտել են ընտանիքներին, որոնց երեխաներին որդեգրել են. «Ժողովուրդ»
20.12.2019 12:34
Իրավապահները նորածինների ապօրինի որդեգրման գործի շրջանակում առաջիկայում կմտնեն Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն։
Իրավապահները գտել են այն ընտանիքներին, որոնց երեխաներին որդեգրել են օտարերկրյա քաղաքացիները. հայտնում է «Ժողովուրդ» օրաթերթը։
Ծնողներից երեխային ապօրինի բաժանելու կասկածանքով երեկ ձերբակալվեցին «Վերարտադրողական առողջության, պերինատոլոգիայի, մանկաբարձության և գինեկոլոգիայի հանրապետական ինստիտուտ» ՓԲ ընկերության տնօրեն Ռազմիկ Աբրահամյանը, փոխտնօրեն Արշակ Ջերջերյանը, «Երևանի մանկան տուն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լիանա Կարապետյանը:
«Իրավապահներն արձանագրել են, որ որդեգրվող երեխաների ընտանիքները ապրել են ծայրահեղ ծանր պայմաններում»,–գրում է թերթը։
Ըստ օրաթերթի` իրավապահները սույն քրեական գործի շրջանակում առաջիկայում կմտնեն Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն, քանի որ գործընթացում նախարարության աշխատակիցներ կան ներգրավված: Այսինքն՝ սլաքները ուղղվում են դեպի նախարարություն և նախկին նախարարներ։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ նշված քրեական գործի շրջանակում, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-168-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (երեխայի առք ու վաճառքը), մեղադրանք էր առաջադրվել մեկ անձի՝ Երևան քաղաքի բնակչուհու՝ ծնված 1976 թվականին: