Իսպանական Բուրգոս քաղաքը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
Բուրգոսը դարձավ Իսպանիայի 34-րդ քաղաքը, որը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը։ Բուրգոսի քաղաքային խորհուրդը միաձայն ընդունել է «Արարատ» հայկական միության «Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին» միջնորդագիրը, որը նիստին ներկայացրել է միության անդամ Վահե Պապյանը։
Միջնորդագրի հիման վրա ավագանու 4 կուսակցությունները (Ժողովրդական, Սոցիալիստական, Իմախինա Բուրգոս և Քաղաքացիական) համատեղ ինստիտուցիոնալ հայտարարագիր են հրապարակել, որով դատապարտում են ցեղասպանությունն իրականացնողներին և հորդորում Թուրքիային և Իսպանիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Այս մասին SHANTNEWS-ին հայտնել է «Արարատ» միության նախագահ Արարատ Ղուկասյանը:
Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած 34 քաղաքներից 7-ը, այդ թվում՝ Բուրգոսը, շրջկենտրոններ են, իսկ երկուսը՝ Վալենսիան ու Մերիդան, մարզկենտրոններ։
Իսպանիայի 5 մարզեր՝ Բասկերի երկիրը, Կատալոնիան, Բալեարները, Նավառան և Արագոնը, արդեն ճանաչել են ցեղասպանությունը և հորդորել կենտրոնական իշխանությանը հետևել իրենց քայլին։