Հուրգադայում գտնվող ՀՀ 109 քաղաքացիները Երևան կվերադառնան այսօր
Եգիպտոսում, մասնավորապես Հուրգադայում գտնվող ՀՀ 109 քաղաքացիները, որոնք զբոսաշրջային ընկերություններից մեկի պատճառով չեն կարողանում վերադառնալ Երևան, Հայաստան կտեղափոխվեն օգոստոսի 1-ին՝ ժամը 14:25-ին:Այդ մասին կառավարության նիստում հայտարարեց փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը:
«Նախորդ շաբաթվա վերջին տեղեկացանք, որ Հուրգադայից Երևան մի քանի թռիչքի չեղարկման պատճառով Եգիպտոսում են մնացել Հայաստանի Հանրապետության հարյուրավոր քաղաքացիներ և շատ արագ մի քանի գերատեսչությունների ինտենսիվ աշխատանքի շնորհիվ, մասնավորապես Արտաքին գործերի նախարարության, Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանության և դեսպանի շնորհիվ կարողացանք կազմակերպել երկու թռիչք Հուգադայից Երևան: Առաջին օդանավով հուլիսի 26-ին Հայաստանի Հանրապետություն տեղափոխվեց ՀՀ 132 քաղաքացի, երկրորդ օդանավով հուլիսի 29-ին Հայաստան է տեղափոխվել 183 քաղաքացի, որից 8-ը մանկահասակ: Հետագայում նաև պարզվեց, որ դեռևս Հուրգադայում են ՀՀ 109 քաղաքացիներ, որոնք այսօր 14:25-ին կտեղափոխվեն Երևան «Տարոն ավիա» ավիաընկերության օդանավով, ինչի համար պետք է շնորհակալություն հայտնենք նաև ավիաընկերությանը, մեր քաղավիացիայի ներկայացուցիչներին և «Զվարթնոց» օդանավակայանին, որոնց ջանքերով այս տեղափոխումը նույնպես տեղի կունենա»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Ավինյանը: Փոխվարչապետն ընդգծեց, որ պետք է քննարկել այս խնդրի պատճառները և հասկանալ, թե ինչ միջոցներ են ձեռնարկվելու նմանատիպ դեպքերը կանխարգելելու, ինչպես նաև պատասխանատուներին պատասխանատվության ենթարկելու համար:
«Առաջարկում եմ 2 շաբաթվա ընթացքում նախնական կոնցեպտի քննարկումը շարունակել և համոզված եմ, որ մեր քաղաքացիները և զբոսաշրջիկները միանշանակ խելամիտ վճարի դիմաց կցանկանան ապահովագրված լինել հյուրանոցի սպասասրահում գիշերելու ռիսկից և կարծում եմ մենք այդ ինստիտուցիոնալ գործիքների քննարկմանը կանդրադառնանք երկու շաբաթից և կհասկանանք, թե ինչպես ենք կարգավորում:
Կարծում եմ՝ Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է համոզված լինի, որ պետությունը և կառավարությունն իր կողքին է ցանկացած պարագայում, որ կետում էլ ՀՀ քաղաքացիները գտնվեն: Բայց այս խնդիրը նաև խոսում է այն ինստիտուցիոնալ բացերի մասին, որ մենք ունենք միգուցե օրենսդրության մեջ և նման ռիսկերը կանխարգելելու համար շատ կոնկրետ քայլեր է պետք ձեռնարկել»,- ասաց Ավինյանը:
Այնուհետև կառավարությունը որոշում ընդունեց Եգիպտոսում գտնվող քաղաքացիների Հայաստան տեղափոխման ծառայությունների  իրականացման համար Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը հատկացնել 5 մլն 838.6 հազար դրամ:
«Որոշման նախագծի ընդունումը  պայմանավորված է Հուրգադա-Երևան ևս մեկ չվերթ կազմակերպելու անհրաժեշտությամբ, այս կապակցությամբ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել «Տարոն-Ավիա» ՍՊԸ-ի հետ օգոստոսին չվերթ իրականացնելու վերաբերյալ»,- «ասված է հիմնավորման մեջ:
Միջոցները կուղղվեն պահուստային ֆոնդից:
Մեկ այլ որոշմամբ կառավարությունն արդեն իսկ Եգիպտոսում մնացած Հայաստանի 119 քաղաքացիներին Հայաստան վերադարձնելու համար հատկացրել էր 47 մլն 198 հազար դրամ՝ հուլիսի 25-ի Հուրգադա-Երևան թիվ OTF 3703 չվերթի չեղարկման պատճառով Հուրգադայում մնացած ՀՀ քաղաքացիներին աջակցելու ցանկությամբ։
Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանությունը պայմանավորվածություն էր ձեռք բերել հունական SpotAir ընկերության հետ` Հուրգադա-Երևան երկու չվերթ`հուլիսի 26-ին և հուլիսի 29-ին կազմակերպելու վերաբերյալ։