Իսրայելը սկսելու է անուղղակի բանակցություններ ՀԱՄԱՍ-ի հետ Գազայի զինադադարի երկրորդ փուլի շուրջ
Իսրայելը այս շաբաթ կսկսի անուղղակի բանակցություններ ՀԱՄԱՍ-ի հետ Գազայի զինադադարի երկրորդ փուլի շուրջ: Այս մասին այսօր հայտարարել է Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գիդեոն Սաարը: «Դա տեղի կունենա այս շաբաթ»,- ասել է Սաարը Երուսաղեմում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ՝ հաստատելով բանակցությունների մեկնարկը:
Քաթարի, Եգիպտոսի և Միացյալ Նահանգների միջնորդությամբ անցկացվող բանակցությունները կկենտրոնանան Գազայի ապառազմականացման և հետպատերազմյան կառավարման վրա:
ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդ Խալիլ ալ-Հայան իր հերթին հայտարարել է, որ շաբաթ օրը կազատվեն վեց իսրայելցի պատանդներ՝ Իսրայելի բանտերում պահվող հարյուրավոր պաղեստինցի բանտարկյալների դիմաց: Շաբաթ օրը նախատեսվում էր երեք պատանդի ազատում, պարզ չէ, թե ինչու է ՀԱՄԱՍ-ը փոխել ծրագիրը:
Եռափուլ զինադադարի գործարքի առաջին փուլի շրջանակներում ազատ արձակման ենթակա 33 պատանդից 19-ն արդեն ազատ են արձակվել, և Իսրայելը հայտնել է, որ ութը մահացած են: Շաբաթ օրը ազատ արձակվելիք պատանդները վերջին կենդանի պատանդներն են գործարքի առաջին փուլում ազատ արձակման ենթակա ցուցակում:
Ալ Հայան հայտնել է, որ վեց կենդանի պատանդների թվում կլինեն երկու իսրայելցիներ՝ Ավերա Մենգիստուն և Հիշամ ալ-Սայեդը, որոնք, ըստ Times of Israel-ի, պատանդ են ավելի քան մեկ տասնամյակ:
Այնուամենայնիվ, ակնկալվում է, որ երկրորդ փուլը բարդ կլինի, քանի որ այն անդրադառնում է վիճահարույց հարցերի, ինչպիսին է Գազայի ապագա կառավարումը:
«Մենք չենք ընդունի Գազայում ՀԱՄԱՍ-ի կամ որևէ այլ ահաբեկչական կազմակերպության շարունակական ներկայությունը»,- ընդգծել է Սաարը: Ըստ նրա՝ եթե բանակցությունները կառուցողական լինեն, Իսրայելը կարող է երկարաձգել զինադադարի առաջին փուլը, որը սկզբնապես նախատեսված էր վեց շաբաթ:
ՀԱՄԱՍ-ը մեղադրել է Իսրայելին Գազայի հատվածում հրադադարի մի շարք խախտումների մեջ՝ սկսած պաղեստինցիների վրա հարձակումից մինչև օգնության հոսքը խոչընդոտելը: Օրինակ՝ Իսրայելը խոչընդոտներ է ստեղծել տեղահանված պաղեստինցիների համար նախատեսված շարժական տները Գազա բերելու հարցում։ ՀԱՄԱՍ-ը սպառնացել էր հետաձգել պատանդների ազատ արձակումը, մինչև խնդիրը չլուծվի:
Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հակասական առաջարկը՝ պաղեստինցիներին վերաբնակեցնելու և Գազան ԱՄՆ վերահսկողության ներքո զարգացնելու վերաբերյալ, էլ ավելի է բարդացրել իրավիճակը: Պաղեստինյան խմբերը, արաբական պետությունները և միջազգային հանրությունը մերժել են Թրամփի ծրագիրը՝ այն որակելով որպես «էթնիկ զտում»:
Իսկ Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն աջակցություն է հայտնել Թրամփի տեսլականին: «Ինչպես ես խոստացել եմ, Գազայում պատերազմից հետո չի լինի ո՛չ Համաս, ո՛չ Պաղեստինյան իշխանություն: Ես հավատարիմ եմ ԱՄՆ նախագահ Թրամփի՝ մեկ այլ Գազա ստեղծելու ծրագրին», - ասել է Նեթանյահուն:
Այս հայտարարությունները հնչել են Sky News Arabia-ի կիրակի երեկոյան հաղորդած տեղեկության ֆոնին, ըստ որի ՀԱՄԱՍ-ը պատրաստ է Գազայի վերահսկողությունը հանձնել իր արևմտյան ափում հիմնված մրցակցին՝ կիսաինքնավար Պաղեստինյան իշխանությանը (ՊԻ)՝ միջնորդ Եգիպտոսի ճնշման ներքո: