Իսրայելը թող հումանիտար օգնությունն ուղղի վարձկաններին ու ահաբեկիչներին, որոնց զինում է. վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, The Jerusalem Post –ին տված հարցազրույցում, մեկնաբանալեով Իսրայելի՝ Հայաստանին հոմանիտար օգնություն ուղղելու առաջարկը, հորդորել է այդ օգնությունը  փոխանցել «ահաբեկիչներին ու վարձկաններին», որոնց, վարչապետի խոսքով, զինում է Իսրայելը:
Այն բանից հետո, երբ Հայաստանը հետ է կանչել Իսրայելում իր դեսպանին, ՀՀ վարչապետին է զանգահարել  Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլենը եւ առաջարկել հումանիտար օգնություն տրամադրել:
«Հումանիտար օգնություն մի երկրից, որն ահաբեկիչներին զե՞նք է վաճառում եւ որն օգտագործվում է խաղաղ քաղաքացիական հասարակության դե՞մ: Ես առաջարկում եմ Իսրայելին այդ օգնությունն ուղղել վարձկաններին ու ահաբեկիչներին՝ որպես իր ծավալած գործունեության տրամաբանական շարունակություն»,-ասել է ՀՀ վարչապետը:
Նա հավելել է, որ Թուրքիան ու Իսրայելը փաստացի գտնվում են նույն կողմում եւ հրեական պետությունն առաջիկայում  կարող է իր վրա զգալ «Անկարայի կայսերական նկրտումները»:
Ըստ ՀՀ վարչապետը, Իսրայելը զինում է մի պետության, որը նպատակ ունի Լեռնային Ղարաբաղում հայերի ցեղասպանություն իրականացնել: Նա Իսրայելին ակտիվ հակամարտող կողմ է որակել, քանի որ իսրայելական ԱԹՍ-ներն ակտիվ կերպով կիրառվում են Ղարաբաղում:
«Իսրայելը պետք է ինք իրեն հարցնի՝ արդյոք չի՞ պատերազմում նա դե-ֆակտո վարձկանների հետ Լեռնային ղարաբաղում: Սա հարմա՞ր դիրքորոշում է նրա համար: Եթե այո, ապա Աստված իրենց հետ: Բայց ես կարծում եմ, որ կլինեն կոնկրետ հետեւանքներ եւ ձեր պետությունը ստիպված կլինի բախվել այդ հետեւանքներին»,-եզրափակել է ՀՀ վարչապետը: